לפניכם תמונה המתארת את הרכיבים שלוקחים חלק בעת ביצוע ה-Lapping. בתמונה ניתן לראות חומר בשם Slurry. ה-Slurry הוא תערובת של מוצקים בצפיפות גבוהה שנמצאים בתוך נוזל. שימו לב לכך שגם במשטח התחתון (נקרא Lap Plate) יש חלקיקים שהם חלק מהחומר השוחק (בנוסף ל-Slurry). החומר שעובר עיבוד (קרוי בשם Work Piece) מונח על גבי ה-Lap Plate.

Lapping

החומר השוחק (נקרא גם Lapping Fluid או נוזל Lapping) מורכב משמן שכולל בתוכו חלקיקים של חומר קשה. חלקיקים אילו נעים ומתגלגלים בין ה-Lap Plate והעובד. הם פוגעים בעובד במיליוני נקודות שונות ומסירים חתיכות זעירות של חומר וכך הופכות את העובד לשטוח יותר.הסבר מקיף על התהליך ניתן למצוא בסרטון שלפניכם.
בסרטון ישנו הסבר לבעיות שונות כגון: איך עושים Lapping לחלקים שאינם מקבילים בגודל שלהם ועוד... בסרטון גם מראים דוגמאות לחלקים בעלי רמות גימור שונות וכאילו שרמת הגימור שלהם היא כה גבוהה עד כדי כך שהם נצמדים לזה לזה.

 

Lapping Machine - סרטון בערוץ SHArPEdgeGlobal
Stahli Instructional Lapping Video - סרטון של חברת Stahli USA inc

מקורות

במאמר הקודם עסקנו בתהליך שנקרא Grinding. במאמר הזה נעסוק בתהליך נוסף של עיבוד שבבי בשם Lapping. מדובר בתהליך גימור שמגיע אחרי Grinding והוא מתוכנן להשיג רמת גימור גבוהה באופן יוצא דופן. בנוסף, התהליך מתוכנן להעניק רמת דיוק גבוהה לפריט המוגמר.

זהו העיקרון של Lapping - חיכוך של שני משטחים שטוחים עם חומר שוחק ביניהם. החיכוך מתרחש באמצעות סיבוב של המשטחים באופן ידני או באמצעות מכונה. כאשר חומר מוסר מהמשטחים הוא נשטף יחד עם החומר השוחק.

הבהרה: חברת היי-טק מכניקה לא מספקת שירותי Lapping. מאמר זה הוא אינפורמטיבי בלבד.

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.