ניקל
הניקל היא מתכת שיש לה מגוון רחב של שימושים – הנפוץ שבהם הוא להכנת פלדת אל-חלד אך יש לה גם שימושים נוספים, כגון: ייצור מגנטים, מדחפים לאוניות, סוללות נטענות, כלי מטבח, ייצור מטבעות ועוד...
 
סגסוגת של כרום וניקל משמשת לציפוי חפצים רבים ומעניקה ציפוי דקורטיבי יחד עם עמידות בפני קורוזיה. 
הניקל משמש לציפויים של חפצים רבים, כגון: פגושים, ידיות, מסגרות של חלונות (בתעשיית הרכב), בייצור אופנועים משמש הניקל לציפוי של כמעט כל חלקי האופנוע (אגזוז, חלקים מהמנוע, חישוקים ועוד...), גופי תאורה, עמודים ועוד מוצרים רבים.

כמו-כן, היא נוחה לחישול ומתיחה (ניתן למצוא מידע על צורות עיבוד שונות של מתכות במאמר הבא).
כדורי ניקל
היסטוריה ומקור השם
המתכת התגלתה בשנת 1751 על ידי אקסל פרידריק קרונשטדט. קרונשטדט, שהיה מומחה לכרייה ולמתכות משבדיה, ניסה למצות נחושת מתוך מינרל בשם ניקוליט. עם זאת, התהליך לא הצליח ובמקום נחושת הוא קיבל מתכת לבנה-כסופה (ניקל). כפי הנראה, השם ניקל לקוח מהמילה הגרמנית Nickel (שד או שטן) – בפולקלור של כורים גרמניים המילה תיארה שדונים שהיו גרים בבטן האדמה. על פי האמונה, השדונים הללו הם אילו שגרמו לתאונות ולבעיות שהיו מתרחשות במכרות מדי פעם.
אקסל פרדריק קרונשטדט
ייצור מטבעות
המתכת הפכה להיות נפוצה בתעשיית המטבעות החל מאמצע המאה ה-19.
 
המדינה הראשונה שעשתה שימוש במטבעות שהיו עשויות אך ורק מניקל היתה שוויץ אשר החלה בייצור המטבעות בשנת 1881. בארצות הברית נעשה שימוש במתכת לייצור מטבעות כבר ב-1865 אז יוצר מטבע בשווי של 1 סנט שהיה עשוי מסגסוגת שהכילה 88% נחושת ו-12% ניקל. המטבע קיבל את השם "ניקל" – שם שנשאר בשימוש גם במטבעות אחרים שהכילו את המתכת הזו ושיוצרו לאחר מכן.
 
בין השנים 1922 ל-1981 מטבעות של 5 סנט קנדיים היו מיוצרים מ-99.9% ניקל דבר שגרם לכך שהמטבעות יהיו מגנטיים. במהלך מלחמת העולם השנייה, השתמשו בניקל פחות לייצור מטבעות מאחר והיה בה שימוש לצרכים צבאיים.
מטבע ניקל אמריקני
Nickel Institute
ה-Nickel Institute הוא ארגון שהוקם על ידי החברות המובילות בעולם שעוסקות בהפקה של ניקל ובייצור מוצרים מהמתכת. לארגון יש משרדים בארצות הברית, קנדה, בלגיה, סין ויפן. המטרה של הארגון היא לקדם את השימוש בניקל בתחומים שונים. בין ייתר השירותים של הארגון, הוא מציע ספריית מידע חינמית בנוגע לניקל, התכונות והשימושים שלו וזאת על מנת להבטיח שימוש אופטימלי ובטוח במתכת.

בשנת 1980 הוקם ארגון ללא מטרות רווח בשם
NiPERA (שהם ראשי תיבות של Nickel Producers Environmental Research Association). 

מטרתו העיקרית ה-
NiPERA היא לוודא שנעשה שימוש בטוח בניקל על ידי אנשים שחשופים לניקל ומוצריו במקום העבודה או בסביבה שלהם מתוך מטרה לשמור על בריאות הציבור.
הלוגו של Nickel Institute
לסיום, לפניכם שני סרטונים על המתכת. הראשון מראה את תהליך הכרייה של הניקל ואת האתגרים שעומדים בפני חברת הכרייה באיתור מרבצים של ניקל ובהפקת המתכת.

הסרטון השני מראה כדי מתבצע ציפוי של חלקי מתכת בניקל.
מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר זה:
כדורי ניקל: עבודה עצמאית של René Rauschמידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה, מידע לגבי הרישיון ותנאי השימוש
אקסל פרדריק קרונשטדט: מידע לגבי התמונה באתר של ויקיפדיה
מטבע ניקל אמריקני: מידע לגבי התמונה באתר של ויקיפדיה, מקור התמונה: אוצר המדינה של ארצות הברית
לוגו: כל הזכויות שמורות ל-Nickel Instituite
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.