אינבר
האינבר היא סגסוגת של המתכות ברזל וניקל (64% ברזל ועוד 36% של ניקל). היא ידועה בעיקר בזכות העובדה שהיא כמעט ולא משתנה עם שינויי טמפרטורה (נקרא גם מקדם התפשטות תרמית נמוך). השם Invar מגיע מהמילה Invariable שמהמשמעות שלה היא קבוע או לא משתנה. הדבר מתייחס לעובדה שהסגסוגת לא מתרחבת או מתכווצת עם שינויי הטמפרטורה.
מהי סגסוגת?
 
סגסוגת היא ערבוב של שני יסודות כימיים או יותר כאשר לפחות אחד מהם הוא יסוד מתכתי. הסגסוגת מקבלת חלק מהתכונות של היסודות שמרכיבים אותה אך בתכונות מסוימות היא עשויה להיות שונה לחלוטין. כיום, קיימים אלפי סוגים של סגסוגות כאשר האינבר היא אחת מהן.
אינבר
הסגסוגת התגלתה בשנת 1896 על ידי המדען השוויצרי שארל אדואר גיום (שגם זכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1920 על תגלית זו ותגליות נוספות שלו).
 
נעשה בה שימוש במקרים שבהם יש צורך בהתרחבות מינימאלית של החומר, כגון:
1. תעשיית התעופה והחלל – שם יש מקרים בהן נדרש שרכיבים מסוימים לא יתרחבו או יתכווצו בזמן שינויי טמפרטורה.
 
2. מיכליות לנשיאת גז טבעי נוזלי (על מנת להפוך את הגז לנוזלי יש צורך לקרר אותו לטמפרטורה של מינוס 162 מעלות צלסיוס בקירוב וחשוב שהחומר שממנו מורכבים מיכלי הגז יהיה עמיד בשינויי הטמפרטורה).
 
3. חלקים בשעונים מכאניים ושעוני מטוטלת. 

4. מכשירי מדידה.

עוד ועוד...
נעשה שימוש באינבר גם במקרים שבהם מתכות צריכות ליצור סגירה הרמטית יחד עם זכוכית או קרמיקה. על מנת להימנע ממצב שבו הזכוכית או הקרמיקה ייסדקו, מאפייני ההתפשטות התרמית של הסגסוגת חייבים להתאים למאפייני ההתפשטות התרמית של הזכוכית או הקרמיקה. כך ניתן למנוע לחץ מיותר בזמן שהחומר מתרחב ומתכווץ כאשר הכלי מתחמם ומתקרר.
 
יישומים שבהם יש צורך בסגירה הרמטית של מתכת וזכוכית או קרמיקה יהיו: שפופרות ריק, נורות ועוד...
אם יש לכם הערות או שאתם מעוניינים להגיב, אתם מוזמנים לכתוב אלינו בכתובת: info@hitechm.co.il
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.