על טהרת ה-MAZAK
מדוע בחרנו לעבוד דווקא עם המכונות של חברת MAZAK?

היי-טק מכניקה בחרה לעבוד עם מכונות של חברת MAZAK (הכינוי במדינות המערב לתאגיד היפני Yamazaki Mazak Corporation, העוסק בייצור מכונות לעיבוד שבבי), ומחזיקה ברשותה 27 מרכזי עיבוד שבבי מתוצרת החברה.

מרכזי העיבוד השבבי הם לב ליבה של היי-טק מכניקה. ההחלטה לגבי איזה סוג ציוד לרכוש הינה החלטה אסטרטגית בעלת משמעויות רחבות. מרכזי עיבוד שבבי הם מכונות מורכבות שדורשות ידע ומיומנות על מנת שניתן יהיה לתפעל ולתחזק אותן כראוי.

להלן מספר ייתרונות של מכונות Mazak שמשפיעים ישירות על איכות החלקים שאנו מייצרים בהיי-טק מכניקה ועל מועדי האספקה:
1. מכונות Mazak מספקות טיב שטח ברמה גבוהה מאוד, ביחס למכונות אחרות בשוק. לקוחות שלנו מחמיאים לנו לא פעם על טיב פני השטח של העיבוד.
2. החלפת הכלים מתוך מחסן הכלים הפנימי של המכונה היא המהירה ביותר בתחומה (כ-3 שניות) - מה שמקצר משמעותית את זמני הייצור. יש לכך כמובן השלכות מיידיות על מועדי האספקה של הפריטים ועל יכולת הייצור הכללית של המפעל.
3. יש ל-Mazak מגוון רחב של מכונות שמתאימות למגוון שימושים, כמו למשל - מכונות לעיבוד אלומיניום, מכונות לעיבוד פלדות קשות ועוד.


להלן סקירה קצרה לגבי ההיסטוריה של חברת Mazak ויתרונות נוספים שלה:
 
חברת Mazak (נקראה בתחילת דרכה Yamazaki Machinery) נוסדה בשנת 1919 ובתחילת דרכה ייצרה סירים ומחבתות ומכונות לאריגת מחצלות מקש. בשנת 1927 החלה החברה בייצור מחרטות ומכונות כרסום.

בראשית שנות ה-60' הושק המותג MAZAK והחברה התחילה לייצא את המכונות שלה לארצות הברית. בשנת 1968 החברה פיתחה את המחרטה הראשונה שהופעלה באמצעות בקרה ספרתית ובשנת 1970 החברה פיתחה את מרכז העיבוד השבבי הראשון שלה (ראה מסגרת).
המחרטה הראשונה של MAZAK
מרכז העיבוד השבבי הראשון של
חברת MAZAK משנת 1970
מהו מרכז עיבוד שבבי?
 
המונח "מרכז עיבוד שבבי" מתאר כמעט כל מכונת עיבוד שבבי שכוללת מנגנון אוטומטי להחלפת כלי העבודה ושולחן שמחזיק את כלי העבודה במקום. מרכז העיבוד השבבי כולל מאפיינים נוספים, כגון: "מחסנית" כלים או "קרוסלה", בקרת ניהול ממוחשבת, מערכות קירור ו"מכלאה" (החלל בו מתבצעת העבודה ושנסגר באמצעות דלת הזזה).
 
משמאל: סרטון שמציג את היכולות של מרכז העיבוד השבבי של MAZAK מדגם 530C. בסרטון ניתן לראות בבירור את המנגנון האוטומטי להחלפת כלי העבודה ואת הקרוסלה שבה הם מוחזקים.
בראשית שנות ה-80' פיתחה חברת MAZAK את מערכת ה-MAZATROL שמאפשרת שליטה ממוחשבת במכונות העיבוד השבבי, מערכת שהחברה ממשיכה לפתח עד היום ושכוללת כבר כמה "דורות".
מימין לשמאל - לוח הבקרה של מערכת ה-MAZATROL כפי שהתפתח עם השנים.
לאורך כל השנים הללו החברה המשיכה להתרחב תוך פתיחת מפעלים, מרכזים טכנולוגיים ומשרדים בארצות הברית, אנגליה, גרמניה, טייוואן ומדינות נוספות.
 
החברה מחזיקה ב-13 מרכזים טכנולוגיים ברחבי אירופה (ומרכזים נוספים במקומות אחרים בעולם). כל מרכז שכזה מספק שירות באיזור גיאוגרפי אחר.
 
חברת MAZAK נותנת דגש מיוחד לכל נושא השירות – עדות לכך ניתן למצוא במערך חלקי החילוף שהחברה בנתה לאורך השנים וזאת על מנת לאפשר שירות מהיר. החברה מחזיקה במחסני חלפים אזוריים ובמרכז חלפים עולמי שתוכנן כך שיוכל לספק חלקי חילוף 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה ולוודא שמחסני החלפים האזוריים מצוידים כראוי על מנת לתמוך במערך המכונות של MAZAK שמותקן ברחבי העולם.

​החברה מפעילה מרכזי הכשרה בהם לקוחות מכל רחבי העולם יכולים לקבל את הידע הדרוש על מנת להפעיל בצורה הטובה והיעילה ביותר את מכונות ה-MAZAK שברשותם.

יתרה מכך, החברה מחזיקה בבעלותה חברת בת בשם Mazak Credit Corporation שמעניקה מימון לחברות יצרניות שמעוניינות ברכישת מכונות של MAZAK. השירות מוענק אומנם רק בארצות הברית וקנדה אך מעיד על חוסנה הכלכלי של החברה.
בתמונה: מרכז החלפים העולמי של חברת MAZAK
בתמונה: מרכז התמיכה והשרות העולמי של חברת MAZAK
בתמונה: מרכז ההכשרה של MAZAK
להלן מספר נקודות נוספות שחשוב לדעת לגבי חברת Mazak:
 
1. הכשרה:
חברה שמייצרת מרכזי עיבוד שבבי צריכה לספק ללקוחותיה יותר מאשר "מדריך למשתמש". למעשה, היא צריכה להיות מסוגלת לספק הדרכה והכשרה מלאים על המכונות וזאת על מנת שהלקוח יוכל להפיק ממנה את המקסימום וגם לתפעל אותה בבטחה.
 
ההכשרה צריכה להיות מקיפה ואמורה לכלול תוכנית הכשרה למפעיל המכונה וגם לאנשים הטכניים שידאגו לאחזקה השוטפת שלה.משמאל - תמונות של מרכז ההכשרה וההדרכה של חברת MAZAK:
1. הדרכת אנשי אחזקה.
2. חדר הדרכה לאנשי התכנות.
3. הכשרה מעשית למפעילי מכונות CNC.

 
2. חלקי חילוף ותמיכה:
מרכזי עיבוד שבבי הם מכונות שמורכבות מאלפי חלקים נעים. מדובר במכונות שעובדות בעומסים כבדים ויש פעולות אחזקה שונות שיש לבצע על מנת לשמור את המכונות בכשירות גבוהה.
 
יש חשיבות גבוהה לרמת הזמינות של היצרן במקרה של תקלה ובמהירות התגובה שלו. כמו-כן, מלאי חלקי החילוף של היצרן חייב להיות כזה שיאפשר לו לספק חלפים במהירות (לכל סוגי הדגמים - גם כאילו שכבר לא מיוצרים אבל עדיין נמצאים בשימוש על ידי לקוחות החברה) וגם לתת שירות מהיר לכל תקלה או שאלה וזאת על מנת שניתן יהיה להמשיך ולהפעיל את המכונות עם מינימום עצירות.משמאל - מבט מבפנים על מחסן החלפים של MAZAK.
ניתן ללמוד מהתמונה על כמות החלפים שזמינים לאספקה מיידית שהחברה מחזיקה בהם בכל רגע נתון.
3. מגוון המכונות:
בעיבוד שבבי יש מגוון רחב של חומרי גלם וכלי עבודה וכן מגוון המוצרים שניתן להפיק באמצעות מרכזי העיבוד השבבי הוא כמעט אינסופי – החל ממוצרים קטנים בגודל של סנטימטרים ועד מוצרים גדולים כגון חלקים של מנועים.
 
אין מכונה אחת שיכולה לייצר את כל סוגי הפריטים ולעבד את כל הסוגים של חומרי הגלם. פס ייצור עשוי לכלול מספר מכונות עיבוד שבבי שמבצעות פעולות שונות ו"משלימות" זו את זו בפעולותיהן. על מנת שמפעל כמו היי-טק מכניקה יוכל לספק שירותים מגוונים ככל שניתן לקהל לקוחותיו, עליו להחזיק מגוון רחב של מכונות.
 
כאשר בוחרים יצרן של מרכזי עיבוד שבבי, יש לוודא שמגוון המוצרים והמכונות של היצרן הוא רחב ככל שניתן וזאת שלא ייווצר מצב שמכונות מסוג מסוים נרכשות מיצרן אחד ומכונות אחרות נרכשות מיצרן אחר (דבר שמצריך הכשרה נוספת לעובדים, הזמנת מלאי נוסף של חלקי חילוף וכו'...).

משמאל: מכונות מסוגים שונים שמייצרת חברת MAZAK.

 
מן הסתם, ישנם גורמים נוספים שנכנסים לחישוב שמוביל להחלטה לגבי בחירת היצרן (כגון: עלויות התפעול של המכונה) אך לא ניכנס כאן לכולם.
 
לסיכום:
הבחירה ב-MAZAK מאפשרת לנו לספק ללקוחותינו שירות טוב ומהיר ולייצר עבורם פריטי עיבוד שבבי באיכות גבוהה ובמינימום זמן.
לקבלת מאמרים נוספים, אנא מלא את הפרטים הבאים:
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.