ה-Speculum Metal היא סגסוגת שמורכבת מכשני שלישים נחושת ושליש בדיל (לעיתים מוסיפים לסגסוגת גם כמות קטנה של חומרים נוספים). מדובר בסגסוגת פריכה בצבע לבן שניתן להבריק אותה עד לרמה שהיא תחזיר אור במידה רבה.
 
בעבר נעשו בה שימושים שונים, החל ממראות לשימוש ביתי ועד למראות שהותקנו בטלסקופים מחזירי אור.

 

קשה לייצר מראות גדולות מה-Speculum Metal. הסגסוגת מועדת למה שידוע כ-Tarnish (ראה מסגרת) ויש צורך להבריק אותה לעיתים קרובות. יחד עם זאת, זו הייתה למעשה האפשרות היחידה לייצור של מראות גדולות בעלות רמת דיוק אופטי גבוהה בין אמצע המאה ה-17 ועד אמצע המאה ה-19.
 
המשמעות של המילה Speculum בלטינית היא מראה.
מראה לטלסקופ שיוצרה
מ-Speculum Metal
למשך תקופה מסוימת, ה-Speculum Metal הייתה הפתרון הטוב היחיד לייצור מראות עבור טלסקופים מחזירי אור. בניגוד למראה ביתית, שם שכבת המתכת הייתה מצופה על גבי משטח זכוכית ומכוסה בלכה, בייצור הטלסקופים היה צורך במראות מסוג שונה כך שניתן יהיה לייצר אותן בצורות מורכבות.
 
במשך קרוב ל-200 שנה ה-Speculum Metal הייתה המשטח מחזיר האור היחיד שיכול היה לעמוד בדרישות הללו. למרות שניתן היה להשתמש ב-Speculum Metal כדי לייצר מראות גדולות, זה עדיין היה בעייתי, דבר שהוביל לכך שרוב האסטרונומים העדיפו להשתמש בטלסקופים הקטנים יותר.
 
היה קשה מאוד ליצוק את ה-Speculum Metal ולעצב אותה לצורות שהיו נחוצות לייצור של המראות הגדולות. היא החזירה רק 66% מהאור שפגע בה ובנוסף היא הייתה רגישה ללחות עם נטייה ל-Tarnish, דבר שדרש טיפול מתמיד כדי לשמור על היעילות של המראות.

Speculum Metal וטלסקופים

Speculum Metal

הראשון שבנה טלסקופ מחזיר אור באופן מוצלח היה אייזיק ניוטון. בטלסקופ הזה הייתה מראה שיוצרה מ-Speculum Metal. בסרטון שלפניכם ניתן לראות את הטלסקופ ואת מראה המקורית (שניהם שמורים עד היום בחברה המלכותית באנגליה) וכן לקבל הסבר על הסגסוגת.
Speculum Metal – ויקיפדיה בשפה האנגלית
Tarnish - ויקיפדיה בשפה האנגלית

מקורות

מראה לטלסקופ שיוצרה מ-Speculum Metal - עבודה של geni. מידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה. מידע לגבי תנאי השימוש בתמונה.
כפות – לקוח מתוך חשבון ה-Pinterest של Linda Diedrich

מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר:

Tarnish היא שכבה דקה של קורוזיה שנוצרת על מתכות כגון נחושת, פליז, כסף, אלומיניום, מגנזיום ומתכות נוספות לאחר שהשכבה החיצונית שלהם עוברת תגובה כימית. ה-Tarnish נראה לעיתים קרובות כשכבה שחורה או בצבע אפור כהה או כציפוי על המתכת. מדובר בתופעה שמוגבלת בהיקף הפגיעה שלה בחומר. בניגוד לחלודה, רק כמה מהשכבות העליונות של המתכת מגיבות ושכבת ה-Tarnish אוטמת ומגנה על השכבות התחתונות.
הכף מימין עם Tarnish
בסביבות השנים 1856-57 פותחה שיטה שאפשרה לצפות זכוכית בשכבה מאוד דקה של כסף. מדובר היה בשיפור עצום לעומת ה-Speculum Metal מאחר והכסף החזיר 90% מהאור שפגע בו והוא היה חשוף ל-Tarnish במידה פחותה בהרבה. ניתן היה להסיר את ציפוי הכסף במקרה של Tarnish ולצפות את הזכוכית מחדש וזאת מבלי לפגוע בעיצוב המדויק של הזכוכית.

בנוסף, הזכוכית עמידה יותר מבחינה תרמית מאשר ה-Speculum Metal
 דבר שמאפשר לה לשמור על הצורה שלה באופן טוב יותר במקרה של שינויים בטמפרטורה. פיתוח זה סימן למעשה את סוף השימוש ב-Speculum Metal בייצור של מראות לטלסקופים מחזירי אור.
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.