במאמר שלפניכם נסקור שלוש מתכות שונות - בדיל, אנטימון וביסמוט.
לכל אחת מהן תכונות שונות ושימושים שונים.
הבדיל היא מתכת רכה, עמידה לקורוזיה ונוחה מאוד לעיבוד. עקב עמידותה בקורוזיה, נעשה בה שימוש לציפוי של מתכות אחרות ובין היתר משתמשים בבדיל לציפוי פלדה בעת הכנת קופסאות שימורים (ומכאן שמה של קופסת השימורים באנגלית - Tin Can). העובדה שרמת הרעילות של הבדיל היא נמוכה תורמת לכך שיעשה בה שימוש נרחב בתעשיית קופסאות השימורים.
 
טמפרטורת ההתכה הנמוכה יחסית של הבדיל הפכה אותה לנפוצה במיוחד בתעשיית האלקטרוניקה, שם נעשה בה שימוש בהלחמת מעגלים אלקטרוניים. למעשה, השימוש הנפוץ ביותר של הבדיל הוא בתעשיית האלקטרוניקה.

צעקת הבדיל

צעקת הבדיל או בכי הבדיל הוא קול שנשמע כאשר מכופפים מוט בדיל. הנה סרטון קצר בו תוכלו לשמוע את צעקת הבדיל.
האנטימון היא מתכת לבנה-כסופה. יש לה שימוש הולך וגובר בייצור של מוליכים למחצה וגם בתעשיית הסוללות.
 
המתכת הזו נמצאת בשימוש כבר אלפי שנים ונראה שאחד מהשימושים הראשונים של המתכת היה בקוסמטיקה. נשים ברומא נהגו לצבוע את העיניים והגבות בצבע שחור באמצעות שימוש באנטימון ויש אפילו אזכורים על כך שהאנטימון היה בשימוש כבר במצרים העתיקה בתור אמצעי איפור.
הביסמוט היא מתכת כבדה ושבירה. צבעה הוא לבן עם גוון ורוד. אחת מהתכונות המעניינות של הביסמוט היא העובדה שבדומה למים, היא מתפשטת כאשר היא קופאת.

בשל רמת הרעילות הנמוכה שלה, היא משמשת במקרים רבים כתחליף לעופרת. כמו-כן, נעשה בה שימוש במתקנים לגילוי וכיבוי אוטומטי של שריפות, לייצור מגנטים וגם בתעשיית האיפור.
 
תופעה מעניינת נוספת שהביסמוט מעורבת בה נקראת אפקט פלטייה (על שם המדען הצרפתי ז'אן שארל פלטייה שגילה את התופעה). באופן עקרוני, כל חומר מתחמם כאשר מעבירים דרכו זרם חשמלי. עם זאת, פלטייה גילה שישנם חומרים שמתקררים כאשר עובר בהם זרם חשמלי (לייתר דיוק, זוג חומרים ולא חומר אחד).
 
אפקט קירור חזק קיים במעגל חשמלי שבנוי מהמתכות ביסמוט ונחושת. המקום שמתקרר הוא נקודת המפגש בין המתכות (נקראת גם צומת). לתופעה הזו יש שימוש בקירור של רכיבים אלקטרוניים.
 
הנה סרטון שמראה כיצד להקפיא מים באמצעות שימוש בתופעה הזו.

הבדיל

שלוש מתכות

האנטימון

הביסמוט

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.