פלטינה

הפלטינה היא מתכת נדירה בעלת עמידות גבוהה בפני חומרים כימיים וקורוזיה. טמפרטורת ההתכה שלה היא גבוהה (1,768.20 מעלות צלסיוס) והיא אחד מהיסודות הכימיים הכבדים ביותר (יש רק עוד שני יסודות בעלי משקל רב יותר משלה).

 

רובה הגדול של כריית הפלטינה מתבצעת בדרום אפריקה. שאר הכרייה מתבצעת במקומות נוספים כמו רוסיה. מקור השם פלטינה הוא מהמילה הספרדית פלטינום שהמשמעות שלה היא כסף זעיר.

גוש פלטינה
לפלטינה יש מגוון רחב של שימושים. אחד מהשימושים הנפוצים הוא בייצור של תכשיטי יוקרה. הזכרנו קודם לכן שמדובר במתכת נדירה, מה שהופך אותה ליקרה (המחיר שלה יכול להגיע ליותר מפי 2 ממחיר הזהב).
אבל מעבר לכך יש לה יתרונות נוספים שהופכים את התכשיטים שמיוצרים ממנה ליוקרתיים. היא חזקה מאוד וכשהיא מקבלת מכה או נשרטת, כמות קטנה מאוד של חומר יורדת ממנה כך שהיא שומרת על הצורה שלה לאורך זמן. בנוסף, היא נחשבת כמתכת שמתאימה גם לאנשים בעלי עור רגיש.

 

שימוש נפוץ נוסף שיש לפלטינה הוא בתעשיית הרכב שם משתמשים בה לייצור של ממיר קטליטי. מדובר בהתקן שמורכב על גבי מערכת הפליטה ברכב ותפקידו להפחית את כמות החומרים המזהמים שנפלטים וזאת על ידי תהליך שריפה של אותם מזהמים. בממירים קטליטיים רבים יש פלטינה מאחר והיא מגיבה היטב עם אותם מזהמים.

תמונת חתך של ממיר קטליטי
טמפרטורת ההתכה הגבוהה שלה (מעל 1,700 מעלות צלסיוס) הופכת אותה לאידיאלית לייצור של כלי קיבול למעבדות (שמם המקצועי של כלי הקיבול הללו הוא כוריות). עושים בהן שימוש בחימום של חומרים אחרים.
 

בפלטינה נעשה גם שימוש נרחב בייצור של מגעים חשמליים - המגעים הם אותם נקודות במעגל החשמלי שבהן המעגל נפתח ונסגר. כאשר זרם חשמלי עובר בנקודת המגע, הטמפרטורה עולה. מאחר והפלטינה עמידה בטמפרטורות גבוהות, משתמשים בה לייצור מגעים.

 

ברפואה, משתמשים בפלטינה לחיזוק עצמות שנשברו וגם בייצור של כתרים לשיניים.

 

בתחום השיווק, הפלטינה הפכה להיות סמל ליוקרה. כרטיסי אשראי מסוג פלטינה נחשבים לכרטיסים יוקרתיים ובסיווג אלבומים, לאלבום הפלטינה יש סיווג גבוה יותר מאלבומי כסף וזהב והוא שני בדירוג רק לאלבום יהלום.

תרשים המתאר במיקרו מטרים את טווחי איכות רמת החספוס של תהליכי עיבוד שונים
אלבום פלטינה
הנה סרטון שמראה את מידת העמידות הכימית של הפלטינה. בסרטון נראים מספר ניסויים בהם מטיל פלטינה מוכנס לתוך חומצות שונות. ניתן לראות את התגובה של הפלטינה בכל אחד מהמקרים ואת רמת העמידות הכימית הגבוהה שלה.
מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות באתר זה:
גוש פלטינה - עבודה של Alchemist-hp. מידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה. מידע לגבי תנאי השימוש בתמונה.
תמונת חתך של ממיר קטליטי - עבודה של Stahlkocherמידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיהמידע לגבי תנאי השימוש בתמונה.
אלבום פלטינה - עבודה של Deidre Woolard
מידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיהמידע לגבי תנאי השימוש בתמונה.
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.