פלדת דמשק
פלדת דמשק הוא הכינוי האירופאי שהוצמד לפלדה שעברה עיבוד מיוחד במהלכו נוצרה פלדה משובחת ליצירת חרבות וכלי נשק אחרים. על אף שמה, פלדת דמשק כלל לא יוצרה בדמשק אלא בהודו אך הגעתה לאירופה בדרכי המסחר הישנות ומעברה במדינות ערב הן שהקנו לה את השם המפורסם.

שמה של הפלדה המפורסמת נקשר בסיפורים ואגדות רבים ושימושה הנפוץ ביותר היה ביצירת חרב הקאטאנה  - החרב הסמוראית בעלת היכולות הכמעט מאגיות – יכולתה לחתוך חרבות פלדה אחרות כביטוי לעוצמתה ויכולתה לחתוך שערה הנושרת על להבה כביטוי לחדותה.​

תהליך ייצורה של הפלדה המדוברת עבר מדור לדור וסוד הייצור שלה אבד פחות או יותר במאה ה-18. מאז ועד היום ניסו מומחים רבים לגלות את תהליך הייצור המסורתי, אך נכון לעכשיו, טרם נמצאה התשובה המלאה...
קאטאנה - החרב הסמוראית
אם כך, מהי אותה פלדה משובחת?

פלדת דמשק היא פלדה העשויה משילוב שכבות של פלדת פחמן ופלדות רכות המקופלות ומחושלות יחד ליצירת להב ברזל חזק ביותר מחד, גמיש מאידך ובעל עמידות גבוהה לשבר. תהליך החישול העתיק והמיוחד מסייע ביצירת להב פלדה אשר תכונותיו עולות על תכונות הפלדות המרכיבות אותו. לאור כך, פלדת דמשק נחשבה כחומר המושלם ליצירת להבים חזקים.
חיבור הפלדות כחלק מתהליך חישול הפלדה
שמה של פלדת דמשק אינו מתייחס לסוג החומרים המרכיבים את הפלדה, או לסוג הפלדה (כנהוג בשאר סוגי המתכות בעולם), אלא מתייחס לטכניקת בנייתה המורכבת מקיפולים וחישולים של הפלדות המרכיבות אותה. בתהליך ייצורה נחשפת הפלדה לחום בטמפרטורה גבוהה מאוד ומיד לאחר מכן לקור מקפיא שנועד לשפר את חוזקה של הפלדה ועמידותה בפני החלדה.

לפלדה הדמשקאית מראה מיוחד הנוצר כתוצאה מתהליך חישולה, מראה הדומה למים זורמים המצויים תחת השפעה של רוח נושבת. בתרבות היפנית נקראת הפלדה Suminagashi - שם המתאר זרימה ומים.

איכותה של פלדת הדמשק נקבע עפ"י איכות סוגי הפלדה בהם נעשה שימוש ביצירתה ובמומחיותו של חרש הברזל שייצר אותה. כך נקבעה איכותה של חרב הקאטאנה לדוגמה.

המראה הייחודי של פלדת דמשק
להרשמה לקבלת מאמרים נוספים - מלא את הפרטים הבאים...
ולמי שרוצה להעמיק - מצורף סרטון תיעודי מרתק על ייצור חרבות סמוראים והרכב המתכות מהן הן עשויות:
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.