נפחות - היסטוריה
הנפחות היא מקצוע עתיק יומין. באופן עקרוני, הנפח הוא בעל מלאכה שעוסק בעיבוד ברזל על ידי חימומו ועיצובו מחדש על ידי הפעלת כוח (בדרך כלל – מכה). הנפח יוצר חפצים שונים, החל מחפצי אומנות ופסלים ועד כלי עבודה, כלי בישול, כלי נשק, גדרות, מעקות וכו'...
 
חיפוש ב-Google מעלה שהמקצוע, למרות שהוא עתיק יומין, עדיין חי ובועט – ניתן למצוא ברשת אתרים של בעלי מקצוע בתחום וגם של סדנאות לימוד. אומנם עקרונות המקצוע נותרו כשהיו, אך עם השנים וההתפתחות הטכנולוגית נוצרו כלים שלא היו זמינים בעבר, כגון: תנורי גז, פטישי אויר ועוד...
 
מקור השם נפח הוא כפי הנראה מהמילה מפוח – אותו מכשיר שהנפח היה משתמש בו על מנת להגדיל את עוצמתה של האש. באנגלית שמו של הנפח הוא Blacksmith – כאשר שם המשפחה Smith הוא שם המשפחה הנפוץ ביותר במדינות דוברות אנגלית, דבר שמעיד על עד כמה המקצוע הזה היה נפוץ (שמות המשפחה מעידים כי נושאם הוא נפח או צאצא של נפחים).
 
מקצוע הנפחות הוא כאמור עתיק יומין, והידע בו היה מועבר הלאה באמצעות לימוד של שוליה אשר היה עובד יחד עם הנפח וכך לומד את רזי המקצוע. כיום, ניתן ללמוד את המקצוע על ידי עבודה כשוליה אצל הנפח אך גם באמצעות סדנאות וקורסים.
צירפנו סרטון אשר מראה נפח שמכין כלי בצורת מכשף בנפחייה מודרנית.

ניתן לראות בסרטון את העבודה של הנפח עם כלי עבודה מודרניים (כגון: תנור גז ופטיש אוויר) לצד עבודה עם כלים מסורתיים, כגון: פטיש ואיזמל. ניתן לראות כיצד הנפח מכין את העיטורים באופן ידני באמצעות שימוש בפטיש ואיזמל.
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.