חמש מתכות
במאמר הנוכחי נציג בפניכם 5 מתכות מיוחדות ומרתקות:
צסיום, רובידיום, ליתיום, אינדיום וגליום.
 
נסקור בקצרה את התכונות של כל אחת מהמתכות הללו ונציג סרטון על כל אחת ואחת מהן.
צסיום

המתכת הראשונה היא כאמור הצסיום. מדובר במתכת רכה בצבע כסוף-זהוב שטמפרטורת ההתכה שלה היא נמוכה (28.44 מעלות צלזיוס) כך שהיא נמצאת במצב נוזלי קרוב מאוד לטמפרטורת החדר.
 
למתכת יש תגובה "אלימה" כאשר היא באה במגע עם מים.
 
נעשה בה שימוש בשעונים אטומיים וכן יש לה שימושים ברפואה (שעונים אטומיים הם שעונים עם רמת הדיוק הגבוהה ביותר שיש וכיום הם משמשים כמקור התקני לזמן).
 
כמו-כן, מדובר במתכת נדירה שמחירה גבוה יותר מזה של הזהב. לפניכם סרטון שמציג את המתכת ואת התגובה שלה עם מים וחומרים אחרים.
רובידיום
 
הרובידיום היא מתכת רכה בצבע לבן-כסוף. בדומה לצסיום, טמפרטורת ההתכה שלה קרובה גם היא לטמפרטורת החדר אם כי היא גבוהה יותר (39 מעלות צלזיוס).
 
למתכת יש שימושים בתעשיית האלקטרוניקה וגם בה נעשה שימוש בשעונים אטומיים.
 
לפניכם סרטון שמציג את התכונות של המתכת.
ליתיום

הליתיום היא מתכת רכה בצבע כסוף והיא מגיבה במהירות עם מים ועם אויר. היא נמצאת בשימוש במגוון יישומים, כמו בתעשיית הסוללות ותעשיית האלקטרוניקה.
 
תכונה נוספת שמאפיינת את הליתיום היא המשקל שלה. למעשה, מדובר במתכת הקלה ביותר.
אינדיום

האינדיום היא מתכת נוספת, מרתקת לא פחות מקודמותיה. אחת העובדות המעניינות בנוגע אליה היא שבצורתה הטבעית היא לא רעילה. עד כדי כך שניתן ממש ללעוס אותה – דוגמה לכך ניתן לראות בסרטון.
 
במתכת הזו נעשה שימוש בציפוי מסכי LCD. כתוצאה מכך,  הביקוש למתכת עלה מאוד (בשנת 2005 מחירו של ק"ג אינדיום הגיע ל-900 דולר).
גליום

​המתכת האחרונה מבין החמש היא הגליום. טמפרטורת ההתכה שלה היא נמוכה יחסית למתכות אחרות (29.9 מעלות צלזיוס) מה שאומר שהיא הופכת לנוזלית קרוב לטמפרטורת החדר.
 
הגליום מגדילה את הנפח שלה כאשר היא הופכת למוצק (בדומה למים). למתכת הזו יש שימושים רבים וניתן להכין ממנה מראות מצוינות. הוספת גליום לחומרי הלחמה יכול לסייע לתכונות שלהם ויש לה שימושים גם בתעשיית התרופות.
 
דמיטרי מנדלייב (מפתח הטבלה המחזורית של היסודות) ניבא את קיומה של הגליום על בסיס הטבלה שיצר וכך גם את רוב תכונותיה (הגליום טרם התגלתה כאשר מנדלייב פיתח את הטבלה).
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.