חישוב עלויות ותמחור בעיבוד שבבי

חישוב עלויות ותמחור הן פעולות חשובות ולעיתים אף קריטיות שכמדובר בתמחור של פריטי עיבוד שבבי. פעמים רבות, פריט מסוים מיוצר ביותר ממכונה אחת כאשר בכל מכונה הפריט עובר תהליך שונה, עם כלי עבודה שונים והתהליך אורך פרק זמן שונה.

 

גם לעלויות כוח האדם יש חשיבות ועל כן יש לקחת גם אותן בחשבון כאשר ניגשים לתמחר את הפריט. יש לא מעט נתונים שצריך לקחת בחשבון על מנת שניתן יהיה לתמחר את העבודה – כדי לכסות את העלויות ולהשאיר רווח. איך עושים זאת?

מה שאנחנו רוצים לדעת הוא כמה עולה שעת עבודה של כל מכונה.
זה נתון מפתח בכל מה שקשור בתמחור של עבודות עיבוד שבבי.

עלות הבעלות הכוללת:
סכום זה מסכם את כל הגורמים שמופיעים בחמשת הסעיפים שמופיעים לעיל.
את הנתון הזה יש לחלק במספר השעות שבהן המכונה תהיה בשימוש (לאורך כל התקופה שבה המכונה תהיה בשימוש) וקיבלנו את עלות הפעלת המכונה לשעה.

יש מקרים שבהם בעל העסק ירצה להוסיף על הנתון הזה % מסויים של רווח (שיטה זו ידועה כהמחרת מרווח - הוספת שיעור קבוע לעלות המוצר למטרת רווח).

ניתן למצוא ברשת האינטרנט מחשבונים שיעזרו לכם לחשב את עלות הבעלות הכוללת ואת עלות ההפעלה של מכונה לשעה. בחלק מהמכונות, בתוכנה של המכונה ניתן למצוא מחשבון לחישוב עלות ההפעלה של המכונה.

כאשר מתמחרים עבודה ללקוח – הנתון של עלות ההפעלה של המכונה עוזר מאוד להוציא תמחור מדויק במיוחד כאשר מדובר בעבודה שדורשת הפעלה של מספר מכונות - לכן חשוב לחשב את עלות ההפעלה של כל מכונה בנפרד. כמובן שעליך לבצע הערכה גם לכמות שעות העבודה שיידרשו להכין את הפריטים.

בהצלחה.

על מנת לחשב את עלות שעת עבודה של מכונה, עלינו לחשב נתון נוסף. הנתון הזה נקרא עלות הבעלות הכוללת (באנגלית Total Cost of Ownership). מדובר במונח מתחום הכלכלה – זוהי שיטה לחישוב של העלויות שמתייחסות לרכישת ציוד או מכונות. החישוב כולל לא רק את עלות הרכישה של המכונה אלא גם היבטים נוספים של תחזוקה, כוח אדם ועוד...

 

הנתון הזה צריך להיות מחושב על כל התקופה בה המכונה תהיה במצב שמיש. לאחר שהשגנו את הנתון הזה, יש לחלק אותו במספר השעות שבהן היא תהיה בשימוש. לא נתייחס כאן לחישובים המתמטיים שנעשים אלא למרכיבים שיש להתחשב בהם בעת חישוב העלויות.

 
עכשיו נעבור על כל הסעיפים שיש לקחת בחשבון כאשר מחשבים את עלות הבעלות הכוללת.

עלות הרכישה של המכונה:
מדובר במחיר הרכישה של המכונה והציוד הנלווה הבסיסי שלה. לדוגמה: מלחציים יהיו חלק מהציוד הבסיסי של מכונת חריטה (mill). יחד עם זאת, אביזרים שנעשה בהם שימוש לייצור של חלקים מיוחדים ושאינן נפוצים לא צריכים להיות כלולים בעלות הרכישה.

מימון:
בחלק זה נחשב את עלויות המימון שנלוו לרכישת המכונה. זה מתייחס בעיקר לריבית שתשלמו על הלוואה (במידה ולקחתם) לרכישת המכונה. ניתן לקבל מהבנק או מהגוף המממן חישוב של הריבית שתשלמו על כל תקופת ההלוואה.

אורך החיים של המכונה:
אורך החיים של המכונה (בשנים) – כמה שנים יעברו עד שתצטרך להחליף את המכונה באחת אחרת? מה יהיה הערך של המכונה כשהיא תגיע למצב שבו יש צורך להחליף אותה?

בדוק מחירים של מכונות משומשות מאותו הסוג על מנת לקבל על כך מושג.

מתכלים:
עלות שנתית של מתכלים – זוהי העלות השנתית של כלי עבודה, חומרי סיכה, תיקונים, חלקי חילוף וכל דבר אחר שיכול ליפול תחת הקטגוריה הזו.

עלות עבודה:
עלות המפעיל לשעה – זהו הסכום שיהיה עליך לשלם על שעת עבודה של המפעיל את המכונה.
מספר שעות העבודה ליום – כמה שעות ביום המכונה תעבוד?
מספר ימי העבודה בשנה – האם המכונה תעבוד בכל יום מימות השנה או רק בחלק מהם?
זמן השבתה (%) – הכנס לתמחור גם שעות שבהן המכונה לא תהיה בשימוש. זה יכול לקרות עקב השבתה שלה לצורך תיקון, בגלל האטה בקצב העבודה או כל סיבה אחרת. הערך של זמן ההשבתה צריך להיות ב-%.
בעת חישוב העלויות יש לקחת בחשבון גם את סוג המכונה ועלות כוח האדם
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.