זהב - אגלי הזיעה של השמש
הזהב, מתכת אצילה, בעלת השפעה כמעט מאגית על האנושות לטוב ולרע. לאורך השנים שמו נקשר במגוון רחב של אמונות וסיפורים ויוחסו לו סגולות המיוחסות לאלים – כמו למשל שאכילת זהב מעניקה יכולת לעוף...

לאורך ההיסטוריה האנושית נחשב הזהב למתכת יקרה ובעלת חשיבות גבוהה. לאור כך, היווה הזהב סמל לעושר, מעמד, מלוכה, יוקרה וכו'. חשיבותו הרבה של הזהב באה לידי ביטוי במקומות שונים בהיסטוריה, נפוליאון כיסה את פריז בזהב כביטוי לעוצמתו והיטלר שתכנן לשלוט על מאגרי הזהב של אירופה כחלק מתוכניתו לייסוד הרייך השלישי.
עם ההתפתחות האנושית הפך הזהב לכלי מסחר. הזהב הופיע לראשונה ככלי מסחר לפני 6,000 שנה. תכונותיו הייחודיות לצד נדירות הופעתו שיוו לו ערך מסחרי לטווחי זמן ארוכים. בחלוף השנים הונפק הזהב למטבעות באימפריות ובממלכות השונות ולמעשה הפך למטבע. שיטת התשלום במטבעות הזהב החזיקה זמן רב ורק בתחילת המאה ה-19 הוחלף השימוש במטבעות הזהב לשטרות הנייר המוכרים לנו כיום. לזהב ערך רב גם בכלכלה של ימינו והוא נחשב לאפיק השקעה בטוח אליו נוהגים משקיעי שוק ההון לפנות בעיקר בעתות משבר או חוסר ודאות כלכלית.
אז מה הופך את הזהב ליקר כל כך?

ראשית, כמו בכל דבר בחיים, יוקרו של מוצר נקבע על-פי היקפו, או במילים אחרות, ככל שהסחורה נדירה יותר ערכה כנראה יהיו גבוה יותר, והזהב... נדיר. נדיר יותר מכסף ונחושת למשל.

שנית, הזהב מתכת נוחה לשימוש. קל לעבד אותה – ליצור דפי זהב, חוטי זהב, קל להמיס אותה וליצוק אותה לתבנית מוכנה מראש וקל מאוד לרקע אותה.

שלישית, הזהב אינו מתחמצן בקלות ואינו מחליד, הוא נשמר טוב יותר ממתכות אחרות.
וכמובן, צבעו הזהוב ובהיקותו הממכרת הופכים אותו לאחת המתכות המבוקשות ביותר בעולם. לא בכדי משמש הזהב בעיקר בתעשיית התכשיטים (כ-80% מהזהב המופק כיום משמש ליצירת תכשיטים).
איך נוצר הזהב?

שאלה זו העסיקה רבים לאורך השנים שניסו לייצר זהב באמצעות שילובו עם מתכות זולות יותר.

האצטקים האמינו כי הזהב הוא אגלי הזיעה של השמש. ברור שאין הדבר נכון כפשוטו, אך הוא מהווה מטאפורה בכלל לא רעה לאופן בו נוצר הזהב על פני כדור הארץ. כמו רוב המתכות הכבדות הזהב נוצר בתהליך היתוך גרעיני.

בתחילת היווצרות כוכבי הלכת, בזמן המפץ הגדול, הורכב היקום משני יסודות בלבד - הליום ומימן. כמאות מיליוני שנים לאחר המפץ הגדול החלו כוכבי לכת לבעור. במהלך הבעירה השתחררה אנרגיה רבה והחלו להיווצר חומרים מורכבים יותר ובהם החמצן, המימן והחנקן. חומרים אלו סייעו לתהליכי הבעירה המקומיים והובילו ליצירת חומרים המורכבים ממספר רב יותר של אטומים. וכך זה נמשך. עד שלבסוף אותם כוכבים התפוצצו (Supernova). ברגע הפיצוץ השתחררו כמויות אנרגיה אדירות שאיפשרו יצירתם של חומרים המורכבים ממספר רב יותר של אטומים ובהם הזהב. אבק הזהב והמתכות הנוספות התפזר בחלל והתהווה לכוכבים ואסטרואידים. אחת הסברות מעלה כי הזהב והמתכות הנוספות הגיעו לכדור הארץ מפגיעה של מטאורים. הפגיעה לוותה בחום אדיר שהמיס את המתכות וייצר את ליבת כדור הארץ, אליה התנקז זהב והרבה...

מדענים ניסו לייצר זהב בתהליך הדומה להיווצרותו הטבעית באמצעות הנדסה אטומית אך עלות ההפקה הייתה גבוהה בהרבה משווי הזהב המופק (במידה ואכן הצליחו).

הזהב המצוי בקליפת כדור הארץ מופק בכרייה. הזהב מצוי גם במי הים אך פחות משתלם להפיקו כך.
קצת עובדות על זהב

עם ההתפתחות הטכנולוגית החל הזהב לשמש גם בתעשיית השבבים והמוליכים הודות להתנגדותו הנמוכה והעובדה שאינו מחליד או מתכהה. לאור כך לזהב אמינות גבוהה מאוד.

קראט היא מידת נוכחות הזהב בחומר הנרכש. קארט מתייחס ל - 1/24 יחידות החומר. זהב טהור יכיל למעשה 24 קארט.

אטום זהב מורכב מ-79 פרוטונים!

מאונקיית* זהב אפשר לייצר חוט באורך 80 קילומטר (!), בעובי של 5 מיקרון.

מאונקיית זהב אפשר לייצר דף של 9 מ"ר.

הזהב אכיל. במדינות מסויימות משתמשים בו להעשרת מזונות. משמש בעיקר בתעשיית הליקרים.

* אונקייה - יחידת משקל השווה ל-28.35 גרם.בקיצור, הזהב הוא חומר בעל מורכבות אטומית גבוהה, כזו שמופיעה אחת למאות מיליוני שנים, אז לא פלא שהוא כל כך שווה...
סרטון מעניין על מקורו של הזהב ביקום:
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.