הטונגסטן - מתכת קשה
הטונגסטן היא מתכת עם צפיפות גבוהה ובצורה המקורית שלה היא קשה מאוד. יש לה רמת עמידות גבוהה מאוד לקורוזיה וטמפרטורת התכה גבוהה שעומדת על 3,422 מעלות צלזיוס!
 
רק לשם השוואה, טמפרטורת ההתכה של הנחושת היא 1,085 מעלות צלזיוס, של הברזל היא 2,358 מעלות צלזיוס ושל הטיטניום היא 1,668 מעלות צלזיוס כך שחישוב פשוט מראה שטמפרטורת ההתכה  של הטונגסטן היא יותר מפי 2 מאשר של הטיטניום.
מקור השם הוא משוודית – המשמעות של המילים tung sten היא אבן כבדה. בשם טונגסטן נעשה שימוש בשפה האנגלית, הצרפתית ובשפות רבות אחרות (כולל השפה העברית). עם זאת, במדינות מסוימות באירופה המילה טונגסטן שימשה בעבר כשם של מינרל מסוג מסוים כך שבמדינות הללו מכנים את המתכת בשם Wolfram.
 
רמת הקשיחות הגבוהה של המתכת הופכת אותה לאידיאלית עבור יישומים שדורשים שימוש בחומרים קשים במיוחד כמו מקדחים. המתכת משמשת בתעשיית העיבוד השבבי לייצור מקדחים וראשי חריטה וכרסום למכונות ולייצור מסורי  דיסק.
 
אך לטונגסטן יש גם שימושים נוספים. אזכרנו את נקודת ההתכה הגבוהה שלה – 3,422 מעלות צלזיוס. הדבר מאפשר לעבוד עם המתכת ביישומים שדורשים עבודה בטמפרטורות גבוהות ובתנאים קשים מבלי שהדבר יגרום לשינוי בתכונות שלה.
לדוגמא - חוטי להט במנורות. במנורות המכוּנוֹת נורות ליבון, חוט הלהט עשוי מטונגסטן. זרם חשמלי שעובר דרכו, גורם להתחממות של המתכת ולהפצת אור.

כמו-כן, משתמשים בטונגסטן בציוד לספינות חלל והיא נמצאת בשימוש גם בתעשיית התכשיטים. החוזק ורמת הצפיפות הגבוהה שלה הופכים אותה לתחליף לזהב ופלטינה במקרים רבים.


דוגמה לרמת הקושי הגבוהה של המתכת ניתן למצוא בסרטון הבא. בסרטון ניתן לראות 4 טבעות, כל אחת עשויה ממתכת שונה (זהב לבן, פלטינה, טיטניום וטונגסטן) ואת רמת העמידות שלהן במכות ושריטות. שימו לב לרמת העמידות יוצאת הדופן של הטבעת שעשויה מטונגסטן. 
סיכום
 
הטונגסטן היא מתכת עם תכונות מיוחדות מאוד. טמפרטורת ההתכה ורמת הקושי הגבוהות שלה הופכות אותה לאחת שניתן להשתמש בה ביישומים ייחודיים, שמתכות אחרות לא יכולות לספק בהן מענה. הדבר הזה הופך אותה למתכת בעל ערך גבוה מאוד לתעשייה בכלל ולתעשיית העיבוד השבבי בפרט.
קישורים חיצוניים
 
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.