ברזל
הברזל - מתכת נפוצה שנמצאת בשימוש נרחב על ידי האדם. למעשה, 95% מכלל המתכת שמופקת בעולם הוא הברזל ויש לו שימושים רבים בבניית מוצרים ומכונות. צבעה הוא אפרפר וכסף ובניגוד למה שמקובל אולי לחשוב, ברזל טהור הוא חומר רך.

יחד עם זאת, במידה ומוסיפים לברזל פחמן בתהליך ההפקה שלו, רמת החוזק שלו עולה באופן ניכר. תרכובת של ברזל ופחמן היא למעשה הסגסוגת שידועה בשם פלדה (רוב הברזל שמופק כיום בעולם משמש להפקת פלדה).


הברזל מוכר לאדם מזה אלפי שנים וישנה אפילו תקופה שקרויה "תקופת הברזל" שבה האדם גילה את הברזל והחל להשתמש בו. עם זאת, רק מאז המאה ה-19 השיטות להפקה ועיבוד של הברזל החלו להתפתח והביאו להפקה שלו בכמויות גדולות מאוד.
ברזל
עם השנים הברזל הפך להיות סמל לחוזק, לא רק פיזי אלא גם מנטלי. תחרות "איש הברזל", לדוגמה, היא תחרות טריאתלון שמורכבת מ-3 חלקים:  3.86 ק"מ שחייה, 180.25 ק"מ של רכיבה על אופניים וריצת מרתון (42.195 ק"מ). לתחרות זו יש מגבלות זמן ומי שמסיים את המרוץ במסגרת הזמן שהוקצב מכונה "איש הברזל".
 
ראש ממשלת בריטניה לשעבר, הגברת מרגרט תאצ'ר כונתה בשם "אשת הברזל" וזאת בשל המדיניות הכלכלית ומדיניות החוץ הקשוחות שהנהיגה במהלך שנות כהונתה.
הלוגו הרשמי של תחרות "איש הברזל"
אחד החסרונות המרכזיים של הברזל היא העובדה שהוא מחליד בקלות דבר שמחליש אותה. החלודה היא תוצר של תהליך חמצון שעובר הברזל בנוכחות של מים וחמצן (ששניהם קיימים באוויר). הברזל היא לא המתכת היחידה שעוברת חמצון אך במקרה הספציפי של המתכת הזו, נוצרת תחמוצת ברזל (תרכובת של ברזל וחמצן) שהיא אינה חזקה כמו הברזל אלא חלשה ופריכה וכך היא מחלישה אותה.
 
כפי שרשמנו, תהליך של חמצון אינו ייחודי רק לברזל והוא מתרחש גם במתכות אחרות. באלומיניום לדוגמה, מתרחש תהליך דומה. אז מדוע אם כן לא רואים חלודה על האלומיניום?
 
גם בתהליך החמצון של האלומיניום נוצרת תחמוצת אלומיניום. עם זאת, בניגוד לתחמוצת הברזל, שהיא חלשה ופריכה, תחמוצת האלומיניום היא קשיחה ואינה מתקלפת. דבר זה תורם להגנה על האלומיניום מאחר והתחמוצת יוצרת שכבת הגנה מעל האלומיניום (קרויה שכבת הגנה פסיבית). שכבה זו מונעת מהחמצן והמים שבאוויר להגיע למתכת שמתחתיה וכך תהליך החמצון נפסק.
לוח ברזל מחליד
עמוד הברזל של דלהי
עמוד הברזל של דלהי הוא עמוד ניצחון שנבנה בהודו במהלך המאה השלישית או הרביעית אחרי הספירה. הגובה של העמוד הוא 7.21 מטרים כאשר 1.12 מטרים הם מתחת לאדמה והמשקל שלו מוערך כ-6 טון. הקוטר בצד התחתון של העמוד הוא 420 מ"מ ובצד העליון הוא 306 מ"מ. העמוד ידוע בעיקר בגלל העמידות שלו בפני חלודה ולמרות גילו המופלג הוא עדיין עומד ולא התפורר עקב תהליכי החמצון.
 
בדיקה שנעשתה הראתה שיש על העמוד הללו שכבת הגנה פסיבית שמגינה עליו מפני חלודה. ישנם עמודי ברזל נוספים ברחבי הודו בעלי עמידות דומה בפני חלודה דבר שמעיד על רמת המיומנות הגבוהה של חרשי הברזל ההודים באותה העת. 
סיכום
הברזל היא מתכת חשובה שיש לה שימושים רבים לאדם. היא מוכרת לאדם זה ונעשה בה שימוש מזה שנים רבות - עדות לכך ניתן למצוא בעמוד הברזל של דלהי אשר הוקם לפני כ-1600 שנה.

החלודה - אשר מאכלת את הברזל - אינה אלא תוצר של תהליך חמצון. בניגוד למתכות אחרות (כמו האלומיניום) שתהליך החמצון יוצר שכבה הגנה קשיחה שמגנה על המתכת, בברזל קורה דבר הפוך. תוצר תהליך החמצון הוא פריך ומתקלף וכך חושף את המתכת לתהליך חמצון נוסף.

למרות חיסרון זה, היא עדיין שומרת על ערכה בעיני האדם ושומרת על מעמדה כמתכת המובילה.
מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות באתר זה:
ברזל - עבודה של Alchemist-hp מידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה
הלוגו הרשמי של תחרות איש הברזל הינו סימן מסחרי של ה-World Triathlon Corporation WTC.
נלקח מתוך האתר http://eu.ironman.com/#ixzz580w8ivCs
לוח ברזל מחליד - התמונה צולמה על ידי fir0002flagstaffotos.com.au מידע לגבי התמונה באתר של ויקיפידה
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.