בידיעון הזה נתמקד בנושא שנקרא Tapping (בעברית: תברוז).

ראשית, נבחן את ההבדל בין קדיחה לתברוז. תברוז היא הפעולה שיוצרת תבריג בדפנות הפנימיות של החור (לעומת פעולת הקדיחה שיוצרת חור חלק בחומר באמצעות מקדח).


הכלי שבאמצעותו מכינים תבריג נקרא מברז. משתמשים במברז כדי לעבד את החלק הפנימי של חור קידוח על מנת ליצור בו תבריג שיוכל לשמש לאחר מכן כאום.


החלק החשוב ביותר בכל מברז נמצא בצידו התחתון כאשר לזווית של המברז (כפי שהיא נראית בתמונה) יש חשיבות גדולה בכל מה שקשור לכיוון שאליו יוסטו השבבים.

על מנת להמחיש את ההבדלים בין שלושת הסוגים של המברזים, נשתמש בדוגמה של מפלסת שלג. כאשר המפלסת נעה קדימה, השלג תמיד יוסט לכיוון אילו פונה הכף שלה. אם הכף פנה לימין, השלג יוסט ימינה. אם הכף פונה לשמאל, השלג יוסט שמאלה. אם הכף לא פונה לאף אחד מהכיוונים, השלג יוסט לשני הצדדים. אותו הדבר קורה עם הכיוון אילו מוסטים השבבים בזמן התברוז.

מברז עם Spiral Point ידחוף את השבבים כלפי מטה (כפי שניתן לראות בתמונה העליונה).

מברז עם חריץ ספירלה ידחוף את השבבים כלפי מעלה (כפי שניתן לראות בתמונה האמצעית).

מברז עם חריץ ישר יפזר את השבבים לשני הכיוונים (התמונה התחתונה).
 

Tapping

בתמונה שלפנינו אנחנו רואים חור עיוור שיש צורך להבריז בו הברגה מלאה בעומק של 0.75 אינץ' (כ-1.90 ס"מ). בנוסף, החור צריך להישאר חור עיוור כך שאין אפשרות לעבור עם המברז אל צידו השני של החומר.
במקרה הזה, מברז מסוג Plug לא יתאים. בתמונה האמצעית ניתן לראות שהמברז אומנם נכנס עד לקצהו התחתון החור אך כפי שניתן לראות בתמונה התחתונה, התבריג לא מלא עד לקצהו התחתון של החור (השיפוע מתחיל פחות או יותר מאמצע החור).

במאמר זה נסקור 3 סוגים של מברזים:

1. מברז עם חריץ ישר (Straight Flute)
2. 
מברז עם חריץ ספירלה (Spiral Flute)
3. 
מברז עם Spiral Point

על מנת להמחיש את ההבדלים בין שלושת הסוגים של המברזים, נשתמש בדוגמה של מפלסת שלג. כאשר המפלסת נעה קדימה, השלג תמיד יוסט לכיוון אילו פונה הכף שלה. אם הכף פנה לימין, השלג יוסט ימינה. אם הכף פונה לשמאל, השלג יוסט שמאלה. אם הכף לא פונה לאף אחד מהכיוונים, השלג יוסט לשני הצדדים. אותו הדבר קורה עם הכיוון אילו מוסטים השבבים בזמן התברוז.

חשוב מאוד לדעת לאיזה כיוון השבבים צריכים להתפזר.

לדוגמה, אם אתם צריכים להבריז בחור עיוור (חור שלא מגיע עד לצידו השני של החומר שקודחים בו כך שאי אפשר לראות דרכו) ותשתמשו במקדח מסוג Spiral Point (שידחוף את השבבים לחלקו הפנימי של החור) השבבים יימחצו ועלולים לגרום לנזק לתבריג ולחומר בו קודחים.

חור עיוור לעומת חור מלא

ישנה תכונה נוספת שכדאי לדעת בנוגע למברזים והיא מתייחסת לשיפוע שנמצא בקצה המברז. בידיעון הזה נבחן שלושה סוגים של שיפועים ונעמוד על ההבדלים ביניהם:

1. Taper
2. 
Plug
3. 
Bottoming

ההבדל הוא באורך השיפוע שנמצא בקצה המברז כפי שניתן לראות בתמונה. במברז מסוג Plug השיפוע מתפרש לאורך 4 או 5 שיניים בקצה המברז, במברז מסוג Taper השיפוע מתפרש לאורך 8 או 9 שיניים וב-Bottoming הוא מתפרש לאורך שן אחת או שתיים לכל היותר.


כל אחד משלושת הסוגים של המברזים שסקרנו בתחילת הידיעון (Straight Flute, Spiral Flute ו-Spiral Point יכול להיות עם כל אחד משלושת השיפועים (Plug, Taper או Bottoming). 

מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר:

לכן, במקרה כזה נשתמש במברז מסוג Bottoming שיאפשר לנו לקדוח תבריג מלא עד לקצהו התחתון של החור.
בנוסף, מאחר ומדובר בחור עיוור ואין אפשרות להוציא את השבבים מצידו התחתון של החור, נשתמש במברז מסוג Spiral Flute Bottoming (כזה שיאפשר להוציא את השבבים מצידו העליון של החור).

הבהרה: ידיעון זה מופץ כחלק מסדרה של ידיעונים שמטרתם היא הקניית ידע בתחום העיבוד השבבי. היי-טק מכניקה היא מפעל CNC לעיבוד שבבי, כרסום וחריטה.

למידע נוסף בנושא, ניתן לצפות בסרטון הבא:

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.