רמת הגימור (טיב פני שטח) – חלק שלישי
מאמר זה מגיע כסיכום לסדרת המאמרים בנושא רמת הגימור. בשני המאמרים הראשונים עמדנו על התכונות המאפיינות את שטח הפנים, למדנו על הקריטריונים השונים להעריך את טיב המשטח ואת רמת הגימור.

כיצד למעשה מתבצעת בדיקת רמת הגימור?

כפי שכבר למדנו בעבר, יצירה של רכיב מסויים היא תוצר של עבודה מקצועית ומחושבת היטב במהלכה אנחנו לוקחים בחשבון את יעדי השימוש של הרכיב, סוג חומר הגלם והתהליך הנכון ביותר על מנת ליצור רכיב איכותי.

לחשיבות הצלחת התכנון והתהליך והעמידה ביעד שהצבנו לעצמנו אנחנו מקפידים לבצע בדיקות מקיפות על התהליך והצלחתו.

את בדיקת רמת הגימור ניתן לבצע במספר דרכים ועל-ידי מכשירים שונים, אך גם במקרה זה לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות.

מכשירי הבדיקה הבסיסים ביותר בודקים לרוב את רמת החספוס של שטח הפנים. מכשירים אלו נפוצים יחסית הודות למחירם הנמוך (מתחת ל-2,000 דולרים). מכשירי הבדיקה האלו מאפשרים גמישות גבוהה בבדיקת המשטח, אך הם מוגבלים במספר הפרמטרים אותם הם יכולים לדגום ואת רמת הדגימה שלהם.

דוגמא לבחינה של שטח פנים על-ידי מכשיר שכזה אפשר לייחס למשיכת מחט על פני המשטח. באמצעות משיכת קו עם מכשיר המורכב ממחט (Stylus) על גבי שטח הפנים הנבדק ניתן לאמוד את רמת החספוס שלו בקלות גבוהה יחסית. העט חש את העליות והירידות על-גבי המשטח ואומד קריטריונים שונים לרמת החספוס. לצד היתרון שבקלות המדידה יש לציין כי המדידה בוחנת חלק קטן משטח הפנים ולא ניתן להשתמש בשיטה זו על כל סוגי הרכיבים והחומרים.
דוגמא למכשיר בדיקה פשוט המורכב מסטילוס (מחט)
דוגמא בולטת לחסרונו של מכשיר כזה, הא העובדה שאינו יכול לעבוד על משטחי זהב מחשש שישרוט אותם. כמו כן, ישנם משטחים שרמת החספוס היא קריטית וחשוב לנו לאמוד אותה על כל המשטח ולא במשיכת מחט אחת. בנוסף, ישנן רמות גימור המתקבלות במהירויות גבוהות ומרוכבות מחספוס צפוף במיוחד – מחט לא מסוגלת לאמוד את רמת הגימור של משטחים כאלו בצורה מדוייקת.

אם כן, שיטה נוספת לבקרת איכות רמת הגימור היא על-ידי מכשירים אופטיים ומכשירים נוספים שאינם מבוססי מגע עם המשטח עצמו. עלותם של מכשירים איכותיים כאלו גבוהה מאוד ויכולה להגיע עד עשרות אלפי דולרים. מערכות כאלו משתמשות במחשוב חזק ובאלגוריתמים מתקדמים כדי לאפשר לנו לדעת היטב כיצד התבצע תהליך הייצור ועד כמה עמדנו ביעדי התכנון.
דוגמא למערכת אופטית לבקרת רמת הגימור
לסיכום -

כפי שסקרנו בסדרת המאמרים בנושא רמת הגימור, ניתן להבין כי מדובר בתהליך מורכב מאוד. הצלחת תהליך הייצור אינה מתבססת על קריטריון אחד וכאן גם הקושי.

כדי להגיע לתוצאה הרצויה יש צורך בתכנון מקצועי וחסר פשרות אשר לוקח בחשבון את ייעודו של המוצר ויודע להתאים לו את כלי העבודה הנכונים, נדרשת סביבת עבודה מתאימה וציוד מתקדם ובסיום תהליך הייצור נדרשת בקרה קפדנית של רמת הגימור במספר רב של קריטריונים כדי לראות שאכן עמדנו במשימה.

אנחנו בהיי-טק מכניקה משתמשים במכשירים המובילים בשוק וכמובן שנעמוד לרשותכם לאורך כל התהליך, החל משלב ההתייעצות וכלה בסיום העבודה לאחר בקרה קפדנית ושמירה על סטנדרט ביצועי גבוה.
ניתן למדוד קו שרירותי אחד - מה שנקרא "linear roughness".
וניתן למדוד את טיב פני השטח על פני שטח מלבני שרירותי כלשהו - מה שנקרא "areal roughness".
להלן טבלת סיכום בנושא:
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.