עיבוד שבבי ב-3 וב-5 צירים

עיבוד שבבי מוגדר בתור תהליך ייצור תעשייתי במהלכו מסירים חומר מגוש של חומר גלם עד ליצירת עצם כלשהו. ישנן מכונות שונות שנעשה בהן שימוש לתהליכי עיבוד שבבי. במאמר זה נסביר על 2 סוגים של מכונות (3 צירים ו-5 צירים).

 

כאשר מדובר בעיבוד שבבי ב-3 צירים מדובר על הנעה של כלי החיתוך ביחס לחומר הגלם ב-3 צירים ליניאריים (כלומר: תנועה בקו ישר).

ציר X מניע את כלי החיתוך ימינה ושמאלה

ציר Y מניע את כלי החיתוך קדימה ואחורה

ציר Z מניע את כלי החיתוך מעלה ומטה

עיבוד שבבי ב-3 צירים

מכונות עיבוד שבבי ב-3 צירים נפוצות מאוד מאחר והן מאפשרות להכין מגוון רחב של צורות. במהלך תהליך העיבוד, חומר הגלם מקובע על גבי שולחן העבודה ונשאר ללא תנועה. החומר העודף מוּסָר מחומר הגלם באמצעות כלי חיתוך מיוחדים שנעים במהירות גבוהה. כלי החיתוך מחובר לזרוע שיכולה לנוע לאורך שלושת הצירים (X, Y ו-Z).

 

בדרך כלל נדרשים מספר סבבים של חיתוך על מנת שניתן יהיה להשיג את העיצוב הסופי של המוצר.

בשלב הראשון מתבצעת הסרה מהירה של חומר ברמת דיוק נמוכה יחסית וזאת על מנת להשיג את הצורה הכללית של המוצר. לאחר מכן מתבצע סבב גימור אחד או יותר על מנת להשיג את המוצר הסופי.
 

יש לציין שבעיבוד שבבי ב-3 צירים לא ניתן להגיע לכל החלקים של חומר הגלם כך שמכונות מסוג זה מאפשרות ייצור של חלקים בעלי צורות פשוטות יחסית ברמת דיוק גבוהה ובעלות נמוכה.

 
בנוסף, ישנן מכונות שנקראות Continious 5 Axis Machines (בתרגום חופשי לעברית: מכונות עיבוד שבבי ב-5 צירים לעבודה רציפה). מדובר במכונות שמסוגלות לעבוד על יותר מציר אחד בעת ובעונה אחת. מכונות אילו יכולות לייצר חלקים מורכבים אפילו יותר ובעלי קווי מתאר חלקים. גם מכונות אילו יקרות להפעלה ודורשות כוח אדם שמיומן בתכנות ובהפעלה שלהן.

בסרטון הבא תוכלו לקבל הסבר נוסף על עיבוד שבבי ב-3, 4 ו-5 צירים.

עיבוד שבבי ב-5 צירים נקרא גם multiaxes. מכונת עיבוד שבבי ב-5 צירים עובדת על אותם שלושת צירים שכפי שתוארו לעיל. בנוסף, ישנם עוד שני צירי תנועה. בתמונה ניתן לראות שהשולחן עליו מונח חומר הגלם יכול לנוע על צירו (ציר A) והזרוע אליה מחובר כלי החיתוך יכולה לנוע גם כן סביב צירה (ציר B). במכונות מסוימות, לשולחן יהיו שני צירים גם כן.

יחד עם זאת, העלויות שכרוכות בהפעלת מכונה מהסוג הזה גבוהות יותר מאחר ונדרש בהן ציוד מיוחד וכוח האדם שמפעיל את המכונות הללו צריך להיות בעל הכשרה מתאימה.

עיבוד שבבי ב-5 צירים

מקורות

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.