מתכות אצילות
שלום לכם,
 
הידיעון הפעם עוסק בשלוש מתכות ממשפחת המתכות האצילות – זהב, כסף ופלטינה.
 
מהי מתכת אצילה?
מתכת אצילה היא מתכת שעמידה בפני קורוזיה וחִמצון.
מדובר במתכות נדירות דבר שהופך אותן ליקרות יחסית לאחרות.
המילה "אציל" פירושה – בעל מעמד גבוה משל אחרים – ועל כן זכו המתכות הללו לתואר זה.
 
נתחיל עם הזהב – שהיא אולי המתכת המוכרת ביותר. כמתכת אצילה, היא עמידה בפני קורוזיה ולא נוטה להתרכב עם חומרים אחרים. התכונות הללו מביאות לכך שהמתכת נמצאת בטבע במצב קרוב מאוד למצב הטהור שלה ולכן היא גם נראית מבריקה כמעט בכל מצב.
 
היא משמשת רבות בתעשיית התכשיטים אך גם בתעשייה וזאת לאור התכונות המיוחדות שלה.
עם זאת, למתכת הזו יש גם שימושים אחרים בתחומים נוספים.
 
תקן הזהב
בתחום הכלכלה למשל, לזהב יש תפקיד חשוב. תקן הזהב הוא כינוי למדיניות כלכלית לפיה כל הנפקה של כסף צמודה באופן כזה או אחר לכמות הזהב שזמינה. המשמעות המעשית של הדבר היא שמאחורי כל שטר כסף שמונפק על ידי מדינה שדוגלת בשיטה הזו, ישנה כמות אמיתית של זהב שנמצאת בבעלותה. כיום השיטה הזו כבר לא נמצאת בשימוש.
 
הבהלה לזהב
הבהלה לזהב הוא כינוי לתופעה שבה ישנה הגירה המונית של עובדים אל מקומות שבהם התגלו כמויות גדולות של זהב. הבהלה לזהב המוכרת היא זו שהתרחשה בקליפורניה באמצע המאה ה-19 ושנמשכה בין השנים 1848 עד 1855. בסך הכול הגיעו לקליפורניה במהלך התקופה הזו כ-300,000 איש וסן פרנסיסקו שבשנת 1846 עוד הייתה ישוב קטן שכלל כ-200 תושבים גדלה עד לכ-36,000 תושבים בשנת 1852.
 
 
 
הפלטינה
הפלטינה היא מתכת מאוד מיוחדת – היא עמידה מאוד בפני קורוזיה, בפני חומרים כימיים ובפני טמפרטורות גבוהות (טמפרטורת ההתכה שלה עומדת על 1768.20 מעלות צלסיוס).
 
אנטוניו דה אולואה נחשב למי שגילה את הפלטינה ולזה שכתב לראשונה תיאור של התכונות שלה. מקור השם פלטינה הוא מספרדית ומשמעותו היא כסף קטן. הפלטינה נחשבת למתכת נדירה מאוד ועל כן היא יקרה אפילו יותר מזהב. תכשיטים מפלטינה נחשבים יוקרתיים מאוד והם מהיקרים בעולם.
 
 
כריית פלטינה בחלל:
 
כפי שרשמנו לעיל, הפלטינה נחשבת למתכת נדירה שנמצאת בכמויות קטנות. ישנה חברה אמריקאית בשם Planetary Resources אשר שמה לה למטרה לכרות מחצבים בחלל ולייתר דיוק באסטרואידים שנמצאים במה שמכונה חגורת האסטרואידים. בהודעה לעיתונות שהוציאה החברה נכתב ש"אסטרואיד יחיד בגודל 500 מטר שעשיר בפלטינה מכיל את כמות הפלטינה שחצבה חברת Platinum Group Metals  אי פעם".
 
Platinum Group Metals היא אחת החברות הגדולות בעולם לחיפוש ופיתוח מכרות להפקת מינרלים ומתכות.
 
 
 
הכסף
הכסף גם היא שייכת למתכות האצילות – היא משמשת בתעשיית התכשיטים ולהכנה של ערכות סכו"ם יוקרתיות וכלי מטבח נוספים. הנה סרטון שמתאר את תהליך ההפקה של המתכת.

 
מילון מונחים:
  • חימצון – תגובה כימית שבה עוברים אלקטרונים מחומר אחד לאחר (למשל – בין חמצן לברזל – ואז הברזל "מתחמצן" ומחליד).
  • קורוזיה – תהליך כימי הרסני בחומר, הנובע מחשיפה לסביבה וממגע בחומר אחר (כמו למשל – בחמצן). חלודה היא דוגמה לקורוזיה.
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.