כריית מתכות
מאמרים קודמים שלנו עסקו במתכות שונות אשר משמשות לעיבוד שבבי. הפעם החלטנו לעסוק בנושא כריית המתכות. על כן, ליקטנו עבורכם מספר עובדות מעניינות בתחום, הנה הן לפניכם:
המכרה העתיק ביותר בעולם הוא מכרה שידוע בשם "מערת האריה" בסוואזילנד (מדינה בחלקה הדרומי של יבשת אפריקה) שנראה כי הוא נחצב לפני כ-43,000 שנה. המכרה שימש לכריית אחד המינרלים של הברזל.
ספר ההדרכה המרכזי בנושא כריית מתכות נכתב בשנת 1556 על ידי גאורגיוס אגריקולה. הספר, שזכה לשם De Re Metallica (על המתכות), מכיל תיאורים מפורטים של שיטות לאיתור מרבצים, חפירת מכרות, מנהרות ופירים ועוד נושאים רבים. הספר שימש כספר הדרכה לאורך תקופה של לא פחות מ-250 שנה!
כותב הספר, גאורגיוס אגריקולה, כלל וכלל לא היה כורה אלא דווקא רופא. שמו האמיתי היה גאורג באואר ואגריקולה הוא הכינוי שלו בלטינית. פירוש המילה באואר בגרמנית הוא איכר, מילה מקבילה למילה אגריקולה בלטינית. אגריקולה היה רופא באחד מאזורי המכרות החשובים בגרמניה. הוא גילה שמחלות מסוימות, שהיו נפוצות בקרב הכורים, נגרמו בשל תנאי העבודה הגרועים שלהם. מאחר והיה קרוב כל כך לאזורי המכרות, החל לגלות עניין בסלעים ומינרלים וכך הגיע לכתיבת הספר.
בישראל, מפעל מכרות נחושת תמנע עסק בכריית נחושת באזור תמנע. המפעל היה פעיל בין השנים 1958 עד 1976 והעסיק כ-1,000 עובדים. בשנים מסוימות המפעל היה מייצא את כל התוצרת שלו שהגיע לכ-18,000 טון נחושת בשנה.
 
לקריאה נוספת על נחושת
אחת משיטות הכרייה הנפוצות היא כרייה בבור פתוח. שיטת הכרייה הזו נמצאת בשימוש במקומות שבהם המתכת או המינרל אותו כורים נמצאים קרוב לפני השטח. בעולם הוקמו מכרות רבים בשיטת הבור הפתוח. בתמונות הבאות תוכלו לראות אחדים מהם.
לסיום, הנה סרטון שהוכן על ידי חברת הכרייה Vale בנושא של כריית מתכות. אומנם מדובר בסרטון תדמית של החברה אך ניתן לראות בסרטון את שני סוגי המכרות הנפוצים (מכרה תת קרקעי ומכרה "בור פתוח") וכן את האתגרים שעומדים בפני חברות הכרייה.
אם יש לכם הערות או שאתם מעוניינים להגיב, אתם מוזמנים לכתוב אלינו בכתובת: info@hitechm.co.il
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.