יש לנו שפה משותפת
ידיעון זה עוסק בנושא של תקני ISO. מהם בדיוק? לשם מה הם נוצרו? ועוד.
קריאה מהנה.


אבירים בימים עברו לא ייסרו את עצמם יותר מידי בשאלה היכן כדאי להם לחשל את חרבם. הם היו פונים אל נפח הכפר הידוע והנאמן, ולא היו טורחים לשאול אותו לגבי סוג הפלדה, אופן חיתוך הלהב או האם חומרי הבעירה בהם הוא משתמש ידידותיים לסביבה או לא...
 
כעת תארו לעצמם אביר מודרני - הוא היה ניצב בפני מגוון עצום ומהמם של חרבות שהיה גורם לו פשוט לבלבול. חרב תוצרת צרפת, חרב תוצרת אנגליה או חרב שמיוצרת במקום לא ידוע במזרח הרחוק? איך הוא יוכל לדעת שהחרב שהוא מקבל תעמוד באמת בדרישות שלו ולא תכזיב אותו בקרב לחיים ומוות?


נושא התקנים נולד כתוצאה מהתפתחות התעשייה העולמית והמסחר הבינלאומי ונועד ליצור שפה משותפת לכל הפירמות.

וכך, ב-23 לפברואר 1947 נוסד בשוויץ גוף הנקרא ISO - ארגון התקינה הבינלאומי (International Organization for Standadization).
הארגון מורכב מנציגים מארגוני התקינה במדינות השונות.

 
לוגו ארגון התקינה הבינלאומי
התקנים השונים מגדירים קריטריונים ספציפיים בהם צריכים לעמוד מוצר, שירות או מערכת.
 
כל חברה או גוף יכולים לבקש לקבל תקן ISO, וזאת לאחר שהם עברו בדיקות דקדקניות המאשרות שהם אכן עומדים בקריטריונים המחייבים את סוג הפעילות שלהם.
 
בישראל קיימים מספר גופים הרשאים לתת הסמכת ISO לעסקים, כשהגדול בהם הוא מכון התקנים הישראלי (מת"י). קיימים גם המכונים "רונט" ו"IQC".
 
ההסמכה הניתנת על-ידי מכונים אלו היא הסמכה בינלאומית – כלומר, היא מוכרת בכל מקום בעולם, וכמובן גם בישראל.
 
במקרים רבים, הסמכת ISO היא דרישת סף במכרזים ובהתקשרות עם גופים ציבוריים, משרדים ממשלתיים, גופים ביטחוניים, ארגונים ותאגידים.
 
מעבר להיותו גורם שיווקי, מהווה תקן ISO ערובה לכך שהפירמה אכן תנוהל בצורה מבוקרת ובאופן תקין, ושהמוצרים והשירותים המסופקים על-ידה הם באיכות גבוהה ועומדים בקריטריונים הנדרשים.
  
למשל, מדינה, הרוצה לייצא מוצרי חלב למדינה אחרת, שולחת את מוצריה בליווי דו"ח בדיקה המאשר שהמוצרים בטוחים. אם המדינה המייבאת אינה סומכת על דו"ח הבדיקה הזה, היא צריכה לבצע בדיקות נוספות בעצמה, דבר שיביא לבזבוז זמן יקר וכסף. תקן ISO שנמצא בשימוש יכול להביא למצב של אמון בין השחקנים השונים, ולהביא למצב שמעבר הסחורה בין המדינות יהיה חלק בהרבה.
תקני ISO עוסקים בתחומים שונים. למשל:

_active_yesתקן ISO 9001:2008 - תקן הקובע את הקריטריונים למערכת ניהול איכות. כל ארגון, גדול או קטן, ולא משנה במה הוא עוסק, יכול להשתמש בתקן הזה. למעשה, ברחבי העולם יש מעל מיליון חברות וארגונים, במעל 170 מדינות, המיישמות את התקן הזה.
 
_active_yesתקן ISO 14001:2004 - תקן העוסק בניהול סביבתי, והכולל כלים לניהול יומיומי של פעילות הארגון, תוך התחשבות בצרכי הסביבה ובאיכות הסביבה, כמו למשל הקפדה על שימוש בחומרי גלם מתאימים, מחזור פסולת ועוד.
 
_active_yesתקן ISO 27001:2005 - תקן העוסק באבטחת מידע. התקן כולל בחינה וסקירה מקיפות של כל הגורמים הקשורים באבטחת מידע
כולל - אובדן מידע, חדירות וכניסות בלתי מאושרות למערכת, וירוסים, שחזור וגיבוי המידע ועוד. התקן מאפשר לזהות נקודות חלשות בעסק ולתקן את הטעון שיפור.
 
_active_yesתקן ISO 50001:2011 - תקן עוסק בניהול אנרגיה. התקן כולל מדיניות לשימוש יעיל באנרגיה במטרה להוריד עלויות, לשפר את האיכות ולשמור על הסביבה.
 
 
      קיים אפילו תקן ISO 26000:2010 הכולל קווים מנחים לאחריות חברתית - המאפשר חיזוק הדמוקרטיה וניהול שפוי של דיאלוג חברתי!
 
 

לסיכום, תקנים בינלאומיים מספקים למעשה פלטפורמה אחידה שעל גביה ארגונים ועסקים יכולים להתקשר זה עם זה.
 
 
 
נתונים רבים על תקני ISO השונים ניתן למצוא באתר הבינלאומי של ISO בכתובת הזו: http://www.iso.org
לקבלת מאמרים נוספים, אנא מלא את הפרטים הבאים:
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.