בידיעון הקודם הצגנו בפניכם פעולות תחזוקה שיש לבצע במכונת עיבוד שבבי על בסיס יומי ושבועי. בידיעון הנוכחי נציג בפניכם פעולות תחזוקה נוספות, מקיפות יותר שמתבצעות על בסיס חודשי.

בשלב הזה של הטיפול יש לבצע בדיקה של הזרוע (Tool Changer Arm) כדי לוודא שאין בה עיוותים. הבדיקה מתבצעת באמצעות פרופיל ישר אותו מניחים על גבי הזרוע. בנוסף, יש לבדוק את השיניים שמותקנות בקצה של הזרוע (בכל אחד מהצדדים) על מנת לוודא שאין בהן סימני שחיקה. יש לוודא שהזרוע אכן יכולה להחזיק בכלי חיתוך באופן יציב. לבסוף, יש למרוח גריז על השיניים.

בדיקה של הזרוע בעזרת פרופיל מתכת
בדיקה של השן שמחזיקה את כלי החיתוך

טיפול במכונה לעיבוד שבבי (חלק 2)

ההתקן הראשון שמקבל טיפול בתחזוקה החודשית הוא ה-Tool Changer.
 

Tool Changer או Automatic Tool Changer (נקרא גם בקיצור ATC) הוא מנגנון אוטומטי שמותקן במכונות CNC שתפקידו לשפר את יכולת הייצור של המכונה. ה-ATC מחליף את כלי העבודה במהירות גבוהה ועל ידי כך מגדיל את הפרודוקטיביות של המכונה ומפחית במידה רבה את פרק הזמן שבו המכונה לא עוסקת בייצור.

 

ה-ATC משפר את היכולת של המכונה לעבוד עם מספר כלים והוא גם משמש להחלפה של כלים שחוקים או שבורים. בנוסף, ה-ATC הופך את ההחלפה של כלים גדולים וכבדים לקלה יותר.
 

ישנם סוגים שונים של Tool Changers אבל המטרה של כולם היא זהה. אם כן, מדובר במנגנון חשוב שדורש אחזקה הולמת ועל כן התחזוקה החודשית מתחילה בטיפול במנגנון הזה.

 

בתחילת הטיפול ננקה את הכיסוי של ה-Tool Changer משאריות של שבבים ולאחר מכן נסיר ממנו את כל הכלים. ה-ATC כולל בתוכו חלקים נעים רבים ועל כן יש לבצע בדיקה ויזואלית של המנגנון על מנת לוודא שאין חלקים שהתעקמו או נשחקו. במידה ויש כאלה, יש להחליף אותם.

 

דוגמה ל-Tool Changer

בדגם הזה יש מקום ל-10 כלי חיתוך

כמו בטיפול היומי, גם בטיפול החודשי יש דאוג ל-Way Cover על ידי ניקוי שבבים ממנו. יש לבדוק שלא נגרם נזק ללוחות המתכת של ה-Way Cover וגם לגומיות שמותקנות עליהן. הגומיות חשובות מאחר והן אוטמות את ה-Way Cover ולא מאפשרות לנוזל קירור להיכנס אל תוך החלק הפנימי של המכונה ולפגוע ברכיבים. במידה והכל תקין, יש ליישם על ה-Way Cover נוזל למניעת קורוזיה.

כעת, יש לבדוק את גובה השמן שמשמש לשימון של ה-Spindle במקום המיועד לכך. במידה וחסר שמן, יש למלא את החסר. במכונות לעיבוד שבבי, יש מערכת שלמה של רכיבים שמשמשת לשימון של ה-Spindle. למערכת הזו יש חשיבות רבה ויש לבדוק אותה אחת לתקופה. תפקוד לקוי של אחד מהרכיבים במערכת הזו עלול לתקוע את ה-Spindle.

זהו ה-Way Cover. אפשר לראות את הגומיות שתפקידן למנוע 

מעבר של נוזל קירור אל החלקים הפנימיים של המכונה

מד גובה שמן

בחלק מהמכונות לעיבוד שבבי ישנו התקן בשם Vector Drive. התפקיד של ההתקן הזה הוא לספק בקרה על המהירות והמומנט של מנועי חשמל. במקרה של מכונות עיבוד שבבי, ההתקן מספק בקרה על המנוע של ה-Spindle. ל-Vector Drive יש מאוורר שמותקן עליו. בחלק מהמכונות מותקן לפני ה-Drive מסנן אויר שתפקידו למנוע כניסת אבק ולכלוך אל ה-Drive. כחלק מהטיפול יש לנקות את המסנן הזה באמצעות אוויר דחוס. במידה ואין מסנן, יש לנקות את המאוורר של ה-Vector Drive.

שליפת מסנן האויר וניקוי שלו באמצעות אוויר דחוס

הסרטון Monthly Mill Maintenance Tasks - Haas Service - Haas Automation, Inc (מתוך ערוץ ה-YouTube של Haas Aotumation, Inc)

 

המידע לגבי מנועי וקטור נלקח מתוך המאמר אינוורטר Inverter מה זה ומה זה עושה? שפורסם באתר האינטרנט של קבוצת CivilEng. המאמר נכתב על ידי יוסי לאור (מהנדס מערכות)

 

ההסבר לגבי מערכת Counterbalancr נלקח מתוך אתר האינטרט של חברת Hannsa Precision.

מקורות

כל התמונות נלקחו מתוך הסרטון Monthly Mill Maintenance Tasks - Haas Service - Haas Automation, Inc

מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר:

לאחר מכן, יש לבדוק אם יש שבבים שהצטברו בתחתית של מיכל הקיבול של נוזל הקירור. פעולה זו מתבצעת בדרך כלל בתדירות גבוהה יותר מאשר אחת לחודש אבל עקב חשיבותה הרבה היא מהווה חלק בלתי נפרד גם מרשימת הבדיקה החודשית.

מד לחץ

ניקוי של מיכל הקיבול באמצעות כף

במכונות מסויימות יש התקן איזון נגדי (Counterbalance) שעושה שימוש בכוח הידראולי על מנת לאזן את ה-Spindle כאשר הוא נע מעלה ומטה. הדבר מאפשר למנוע שמזיז את ה-Spindle להשתמש בפחות כוח ולעבוד בצורה חלקה יותר. כחלק מהטיפול החודשי יש לבדוק את הלחץ של המערכת ההידראולית כדי לוודא שהוא נמצא בטווח המתאים.

עד כאן רשימת הפעולות של הטיפול החודשי. נתראה בידיעון הבא.

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.