בהיי-טק מכניקה, אנחנו תמיד מחפשים להפוך את תחום העיבוד השבבי לקל להבנה ומעניין עבור הלקוחות שלנו. במסגרת המאמצים שלנו להשיג את המטרה הזו, הכנו את המאמר הנוכחי. אומנם מדובר במאמר שהוא קצת יותר טכני מבדרך כלל אבל חשבנו שיעניין אתכם לדעת מספר דברים שקשורים להפעלת המכונה. תהנו...

טיפול במכונה לעיבוד שבבי (חלק 1)

הנה פירוט של פעולות שיש לבצע באופן יומי:
 

1. יש לבדוק אם יש מים באקדח אויר. אם יש מים באופן קבוע זה סימן שיש בעיה במערכת שאחראית על דחיסת אויר וכדאי לטפל בכך.
 
2. יש לבדוק את לחץ האויר ואת הרמה של נוזל הקירור. יש לוודא ששני הערכים האלה נמצאים ברמה שרצויה להפעלה של המכונה (בהתאם להוראות היצרן).
3. יש לבדוק את רמת הריכוז של נוזל הקירור במיוחד כאשר נעשה שימוש אינטנסיבי במכונה. יש להשתמש ברפרקטומטר על מנת לקבוע את רמת הריכוז של הנוזל ולשים לב שהוא תואם את הוראות היצרן.

4. במהלך היום, חשוב לבדוק את ה-Tool Holders (אותו חלק שמתחבר אל כלי החיתוך) כדי לוודא שאין עליו חלודה, סימני שחיקה או שבבים. ניתן לעשות זאת בקלות בכל פעם שמחליפים את כלי החיתוך.

5. בסוף כל משמרת או בסוף יום העבודה, יש לנקות את המכונה משבבים ולפנות אותם. כדאי להשתמש במברשת על מנת להסיר שבבים גדולים ובאקדח אויר כדי להסיר את השאר. הפעולה הזו נחוצה על מנת להסיר הצטברות של שבבים מה-Way Cover וגם כדי להבטיח ששבבים מברזל לא יחלידו בתוך המכונה.

במכונות עיבוד שבבי, ה-Way Cover הוא כיסוי שמטרתו להגן על חלקים נעים במכונה.

6.
יש לבדוק את מסנן השבבים שנמצא מעל מיכל הקיבול של נוזל הקירור ולהסיר ממנו כמות עודפת של שבבים שיכולה למנוע מנוזל הקירור לזרום חזרה אל המיכל.

7. ולבסוף, במידה ויש כלי חיתוך שמותקן על גבי ה-Spindle, יש להסיר אותו בסוף יום העבודה. כדאי להשתמש בנוזל מונע חלודה (כמו: WD40) על מנת לנקות ולשמן את ה-Taper (או בכל נוזל אחר שמומלץ על ידי היצרן של המכונה).

Taper הוא מערכת של חלקים שתפקידה לאבטח את כלי החיתוך או את ה-Tool Holder אל ה-Spindle.

צג של רפרקטומטר שמראה

את רמת הריכוז של הנוזל

Tool Holder

ניקוי של ה-Taper

הסרטון Mill Maintenance - Daily & Weekly Tasks - Haas Service - Haas Automation, Inc (מתוך ערוץ ה-YouTube של Haas Aotumation, Inc)

 

ההגדרה של המונח Taper נלקחה מתוך הערך Machine Taper באתר ויקיפדיה בשפה האנגלית.

מקורות

התמונה של הרפרקטומטר נלקחה מתוך הסרטון Coolant The Movie - Haas Automation, Inc


שאר התמונות נלקחו מתוך הסרטון Mill Maintenance - Daily & Weekly Tasks - Haas Service - Haas Automation, Inc

מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר:

אלו מטלות שמומלץ לבצע מדי יום. בנוסף, ישנן מטלות שמומלץ לבצע אותן מדי שבוע.

1. יש לנקות שבבים (במידה ויש כאלה) שהצטברו על הזרוע שמחליפה את כלי החיתוך (Tool Changer Arm).

במידה ולזרוע יש כיסוי, יש לנקות את חלקו העליון. בנוסף, יש לבדוק את החולץ (אותו חלק בזרוע שמחזיק את כלי החיתוך) כדי לוודא שאין עליו סימני שחיקה או נזק אחר.

2. יש לבדוק את מד לחץ האויר ולוודא שהוא תקין.

3. יש לבדוק את מד הציפה של נוזל הקירור על מנת לוודא שהוא אכן מראה את הכמות הנכונה של נוזל שנמצאת במיכל.

4. חשוב לבדוק את המיכל של נוזל הקירור כדי לוודא שאין בו שאריות שמן. במידה ואכן יש שאריות שמן בנוזל הקירור, יש לנקות אותן באמצעות חומר סופג. במידה ויש שאריות שמן במיכל של נוזל הקירור באופן קבוע, כדאי לבדוק את מסנן השמן. שאריות שמן יכולות לפגוע בביצועים של נוזל הקירור.

​5. יש לנקות את המסנן של נוזל הקירור. בחלק מהמכונות יש יותר ממסנן אחד כאשר כל מסנן אחראי לסינון חלקיקים בגודל שונה. במקרה כזה, יש לבדוק ולנקות את כולם או להחליף אותם במידת הצורך.

זרוע להחלפת כלי חיתוך
כיסוי לזרוע
כתמי שמן על נוזל קירור

ביצוע פעולות תחזוקה על בסיס יומי ושבועי הן דבר הכרחי אם אתם רוצים לשמור על המכונה במצב טוב. כדאי להקדיש מספר דקות מדי יום כדי לטפל במכונה מאחר וזה יכול לחסוך לכם הרבה כסף בטווח הארוך. בנוסף, זה עשוי להיות קל יותר ממה שאתם חושבים.

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.