חלליות או לא להיות
מעבורות חלל ולוויינים מתוכננים ומיוצרים במטרה לנוע בחלל החיצון.

למסע המרתק בחלל מטרות רבות ומגוונות, החל מהקמת אמצעים לתקשורת מתקדמת, דרך צפייה בכדור הארץ, מטאורולוגיה, מסעות לחקר החלל, ועד מסעות לחקר כוכבים רחוקים.

לכל אחד מכלי החלל הללו מאפיינים שונים, המשפיעים על תהליך ייצורו ועל בחירת החומרים הנכונים למשימה – לוויין הטס במסלול אליפטי סביב כדור הארץ, הנמצא רחוק מהשמש, ייבנה בחלקו מחומרים השונים ממעבורת חלל הנושאת כ-8 אנשי צוות ומטען והנשלחת לחקור כוכב מרוחק.
אז מאיזה חומרים בונים חלליות? כדי לפשט את התשובה, כדאי שנבין תחילה מהם המאפיינים עליהם נדרשים אותם חומרים לענות.

ובכן, בטיסה לחלל נדרשות המערכות לעמידות גבוהה – למשל:
> עליהן לעבור את האטמוספירה (ביציאה מהכדור ובחזרה).
> הטיסה בחלל מאופיינת בריק ונתונה לשינויי טמפרטורה קיצוניים של עשרות מעלות צלזיוס.
> ואם כל זה לא מספיק, עלות הטיסה לחלל היא עצומה – ולכל גרם של משקל שיקול מכריע בבחירת החומר, בתכנון המערכות ובהרכבתן.

על מנת לעמוד בשלוש הדרישות הקריטיות הללו, מרבים בתעשיות החלל להשתמש בשלושה חומרים מרכזיים – טיטניום, אלומיניום ומגנזיום.

 
אז מדוע נאס"א משתמש ברדיד זהב?

כולנו משתמשים ברדיד אלומיניום בבית, זה זול וזה עושה את העבודה.

כמו שבבית אנחנו לא משתמשים ברדיד זהב, ככה גם בתעשיית החלל זהב היא אחת המתכות הפחות נפוצות. היא יקרה, וברוב המקרים יש חומרים אחרים שהם מספיק טובים לבניית מעבורת חלל.

אז למה סוכנות החלל האמריקאית מוכנה "לבזבז" כל כך הרבה כסף? – כי יש מקומות מחוץ לכדור הארץ שפשוט לא נוכל להגיע אליהם אם לא נשתמש בחומרים הטובים ביותר.

 
בזמן שרבים מאיתנו חושבים על הזהב רק כמתכת יקרה, הזהב היא למעשה מתכת כבדה, הניתנת לעיבוד בצורה קלה יחסית ועמידה לקרינה רדיואקטיבית.

כדור הארץ מחומם על-ידי השמש בעיקר על-ידי חימום האטמוספירה. אנחנו חווים את החימום הזה הודות לכך שגופנו מוליך חום. בחלל, אנחנו נתונים לקרינה ישירה ולא לחימום הנובע מהולכת חום. לאור כך, שמירה על טמפרטורות מסוימות בתוך כלי הנמצא בחלל תהיה בעיקר ע"י החזרת קרני השמש, ופחות ע"י בידודו. ובעניין זה, לזהב יש את מה שצריך!

לזהב תכונות נוספות המקלות את הבחירה בו על אף מחירו הגבוה – הוא מתחמצן ומחליד פחות מחומרים אחרים ולכן נדרש לתחזוקה פשוטה בהרבה; הוא רך אך עמיד וקל יותר להשתמש בו שוב ושוב לפריסות שונות (הרבה יותר פשוט מנייר אלומיניום במטבח שקיפלנו ועכשיו נרצה לפרוס מחדש).

לאור תכונותיו הייחודיות, הזהב משמש לדברים נוספים בתעשיית החלל. הוא נמצא במסכות האסטרונאוטים כמסנן קרינת IR (אינפרא-אדום) ושומר על עיניהם. יכולת ההולכה הגבוהה שלו משמשת ליצירת רכיבם חשמליים, רכיבי זהב שונים משמשים לבדיקה ולמיפוי של סוגי החומרים אליהם נחשפת מעבורת החלל מחוץ לכדור הארץ וכו'.

להבא, כשתראו על מעבורת חלל מתקן מזהב, דעו כי מדובר במגן חום או נכון יותר מגן לקרינה רדיואקטיבית.

 
להרשמה לקבלת מאמרים נוספים - מלא את הפרטים הבאים...
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.