השיטה פותחה בשנת 1955 על ידי ד"ר R.M. Gages במעבדות המחקר של חברת Union Carbide ולאורך השנים התגלה כדרך מאוד יעילה לחיתוך לוחות מתכת.
 
בתמונה הזו נראה לפיד לחיתוך בפלסמה שהיה עם מערכת קירור במים ונחשב היה לטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום בתחילת שנות ה-60'. מאחר ובאותה התקופה לא היה ידוע מה תהיה ההשפעה של פלסמה על גוף האדם, המשתמשים במערכת לבשו חליפות כאמצעי הגנה קיצוני.
לפיד חיתוך בפלסמה משנות ה-60
כלי החיתוך הראשונים שיוצרו בשיטה זו היו גדולים, איטיים במקצת ויקרים ועל כן נעשה בהם שימוש לחיתוך תבניות שחוזרות על עצמן. עם השנים יצרנים של מכונות חיתוך בפלסמה פיתחו דגמים חדשים עם זרבובית וקשת קטנות יותר. דבר זה מאפשר רמת דיוק גבוהה שקרובה מאוד לחיתוך בלייזר. יצרני מכונות מסוימים שילבו את מכשירי החיתוך עם בקרי CNC דבר שמאפשר לייצר חלקים שלא זקוקים לגימור או למעט מאוד גימור.

בתמונה שלפניכם ניתן לראות מכשיר ידני לחיתוך בפלסמה.
לפיד ידני לחיתוך בפלסמה
לשיטה הזו יש יתרונות לעומת שיטות אחרות שבהן משתמשים בכלי מתכת לחיתוך – אין שבבי מתכת, החיתוך מאוד מדויק והקצה החתוך נקי יותר.
 
בתמונות שלפנינו נוכל לראות מתכת שנחתכה בפלסמה. שימו לב לפני השטח הנקיים במקום החיתוך. בנוסף, לא מדובר בלוח מתכת שטוח אלא במתכת מכופפת, דבר שהופך את החיתוך למורכב יותר אך עדיין רמת החיתוך הגבוהה נשמרת.
חיתוך מתכת באמצעות פלסמה
מדובר בשיטה יעילה בעלת גמישות גבוהה - ניתן לשלב אותה במכשירים ידניים בעלי רמת דיוק וחיתוך גבוהים וגם במכונות חיתוך תעשייתיות שמאפשרות חיתוך משטחים גדולים במהירות גבוהה.
 
רמת החיתוך הגבוהה מצמצמת למינימום את הצורך בגימור פני השטח, דבר שחוסך זמן ועלויות.

סיכום

חיתוך מתכות

מתן ייחוס ליוצרים של התמונות שמופיעות במאמר:

לפיד חיתוך בפלסמה משנות ה-60 - פורסמה באתר thefabricator.com - כל הזכויות שמורות ל-FAM Communications Inc
לפיד ידני לחיתוך בפלסמה - עבודה של Tim Drivas - מידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה - מידע לגבי תנאי השימוש בתמונה
​חיתוך מתכת באמצעות פלסמה - עבודה של Devasמידע לגבי התמונה באתר ויקיפדיה - מידע לגבי תנאי השימוש בתמונה
נתון חשוב: חברת היי-טק מכניקה לא מספקת שירותי חיתוך בפלסמה. מאמר זה הינו חלק מסדרת מאמרים כללית אשר הוכנה על ידינו למען קהל הלקוחות.

חיתוך מתכות הוא תחום מאתגר. מדובר בחומר קשה שיש לחתוך אותו בצורה מסוימת מבלי לפגוע בו באופן שלא יאפשר את המשך השימוש בו. בנוסף, החומר צריך להיות ברמת גימור גבוהה ככל שניתן כך שההשקעה בחומר לאחר החיתוך תהיה מינימלית. הרעיון הוא שהשיטה בה משתמשים תאפשר המשך עבודה עם החומר מיד לאחר סיום החיתוך או מהר ככל שניתן. עולם התעשייה מציב דרישות מחמירות ושיטות החיתוך המודרניות צריכות לתמוך בכך. שיטת חיתוך שכזו היא חיתוך בפלסמה.
חיתוך בפלסמה היא שיטה לחיתוך חומרים באמצעות שימוש בפלסמה חמה. החומרים שבדרך כלל חותכים באמצעות שימוש בשיטה הזו הם פלדה, פלדת אל חלד, אלומיניום, פליז ונחושת. אילו החומרים הנפוצים למרות שישנן מתכות נוספות שניתן לחתוך באמצעות השיטה הזו.
 
השיטה יעילה מאוד לחיתוך לוחות מתכת. לפידים ידניים מסוגלים להגיע לחיתוך מתכות בעובי של עד 38 מ"מ ואילו לפידים מכניים יכולים להגיע לעובי חיתוך של עד 150 מ"מ. מאחר ולפידי פלסמה יוצרים "קונוס" מאוד חם וממוקד הם מאוד יעילים לחיתוך לוחות מתכת לצורות מעוקלות או זוויתיות.
 
השיטה הזו נמצאת בשימוש בתהליכי ייצור שונים, בייצור רכבים, בענף בנייה ועוד...
 
מדובר בתהליך חיתוך מהיר בעל רמת דיוק גבוהה. בשילוב עם עלות נמוכה, החיתוך בפלסמה היא שיטה נפוצה מאוד בשימושים תעשייתיים וגם בקרב חובבים.
 
הנה סרטון קצר שנותן הסבר מצוין על חיתוך בפלסמה. בסרטון יש הסבר על אופן הפעולה של המכשיר, כיצד נוצרת הפלסמה וכיצד מתבצע החיתוך.
מהי פלסמה?

הפלסמה היא אחד ממצבי הצבירה של החומר (בנוסף לשלושת מצבי הצבירה המוכרים - גז, נוזל ומוצק).

תמצית ההבדל בין מצבי הצבירה בחומר הוא באופי ובעוצמת הקשר הכימי שבין פרודות החומר. הפלסמה נבדלת ממצבי הצבירה האחרים בכך שבמצב זה משתנה מבנה האטום עצמו על ידי שהאלקטרונים המקיפים את הגרעין ניתקים ממנו וכתוצאה מתקבל גז מיונן (טעון חשמלית).

למי שמתעניין - הנה סרטון עם הסבר מקיף יותר על פלסמה.
 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.