מאמר בנושא הדפסה בתלת מימד
הדפסה בתלת מימד היא טכנולוגיית ייצור שמאפשרת לייצר דגמים תלת ממדיים היישר מתוך מחשב. המדפסת הראשונה פותחה בשנת 1983 ע"י צ'אק האל מחברת 3D Systems. עם זאת, צ'אק לא היה היחיד ששקד על פיתוח טכנולוגיה להדפסת פריטים בתלת ממד. ב-16 יולי 1984 הגישו 3 מפתחים מצרפת בקשה לרישום פטנט על אותה הטכנולוגיה. אבל, מאחר ובצרפת סברו שאין עתיד לטכנולוגיה הזו, נטשו את הפטנט וכך נסללה הדרך לחברת 3D Systems לרשום פטנט משלה ולהוביל את התחום.

כיום, צ'אק האל עדיין פעיל ומשמש כסגן הנשיא בחברת 3D Systems. הנה סרטון של מספר דקות על צ'אל הול בו הוא מספר על הפיתוח של המדפסת הראשונה וגם על כך שלא צפה שהטכנולוגיה תתפתח עד לרמה שהיא נמצאת בה היום.

שיטת ההדפסה הראשונה נקראת SLA וזוהי השיטה שפיתח צ'אק הול. SLA זה קיצור של Stereolithography ולמעשה זוהי השיטה הוותיקה ביותר להדפסה תלת ממדית. הנה סרטון קצר שמסביר כיצד השיטה עובדת.

 

שימו לב לכך שבניגוד למה שאולי מקובל יהיה לחשוב כאשר מדברים על המונח "הדפסה" לא מדובר בהזרקה של חומר על גבי משטח עבודה אלא בצורת עבודה שונה לחלוטין.

שיטות הדפסה בתלת מימד

שיטת הדפסה נוספת שנמצאת בשימוש נרחב היא שיטת ה-FDM (קיצור של Fused Deposition Modelling או בעברית התכה ומיזוג לצורך מידול). שיטה זו נמצאת בשימוש מאז שנת 1991 והיא פותחה על ידי חברת Startasys. הנה סרטון קצר שמסביר על השיטה והיתרונות שלה.

השיטה השלישית נקראת SLS שהם ראשי תיבות של Selective Laser Sintering או בעברית סינטור בעזרת לייזר סלקטיבי (סינטור הוא תהליך שבו הופכים חומר אבקתי לחומר מוצק).

 

בדומה לשיטת ה-SLA, גם בשיטה הזו המכונה מייצרת קרן לייזר שמציירת בכל פעם שכבה חדשה של חומר. אבל, בניגוד לשיטה הקודמת, שבה החומר ממנו מיוצר החומר הוא נוזל פלסטי, הפעם חומר הגלם הוא אבקה. התהליך מתבצע בתוך תא סגור ומחומם ולתוצר שמתקבל יש תכונות מצוינות.

 

הנה סרטון עם הסבר על השיטה.

 

השיטה הרביעית והאחרונה שנסקר במאמר נקראת SLM (ראשי תיבות של Selective Laser Melting או בעברית התכה בעזרת לייזר סלקטיבי). בדומה לשיטת ה-SLS, גם בשיטה הזו נעשה שימוש באבקה אך הפעם התהליך מתבצע בתוך תא סגור, מקורר ומרוקן מחמצן. משתמשים בשיטה זו לייצור חלקי מתכת שעם סיום התהליך הם כבר מוכנים לשימוש.

 

הנה סרטון עם הסבר על השיטה.


ישנן שיטות נוספות להדפסה בתלת ממד אך לא נסקור כאן את כולן אלא נסתפק בעיקריות שבהן.

סיכום
כפי שראינו, ישנן מגוון שיטות להדפסה בתלת ממד, דבר שמעיד על ההתפתחות שעבר התחום לאורך השנים. כיום, הדפסה בתלת ממד הפכה להיות חלק בלתי נפרד מתהליכי הייצור ונעשה בה שימוש לייצור של חלקים סופיים ולא רק לייצור אבות טיפוס או חלקים שישמשו לבדיקות בלבד. היום ניתן לייצר חלקים מחומרים שונים (כולל מתכות) באיכות גבוהה באמצעות הדפסה בתלת ממד.

 

באילו מקרים עדיף להשתמש בהדפסה בתלת ממד מאשר בטכנולוגיות ייצור אחרות? ובאילו מקרים נעדיף את השיטות המסורתיות על פניה?

 

במאמר הבא נבחן את היתרונות והחסרונות של הדפסה בתלת מימד לעומת שיטות ייצור אחרות.

 
ניתן לשלוח שרטוטי עיבוד שבבי לתמחור ישירות לדוא"ל: amit@hitechm.com

היי-טק מכניקה, מפעל עיבוד שבבי. רחוב האומן 15, ירושלים. טל': 02-5455909 או 052-7507776 דוא"ל: amit@hitechm.com
© 2020. כל הזכויות שמורות להיי-טק מכניקה בע"מ - מפעל עיבוד שבבי.